فعالان حقوق زن در ولایت قندهار می‌گویند حضور زنان در عرصه‌های مختلف اعم از سیاسی و اقتصادی در یک- دو سال پسین افزایش یافته است؛ برای بحث بیشتر پیرامون وضعیت زنان در قندهار، با جلیله رحیمی فعال حقوق زن، گپ‌وگفتی داریم که در ادامه می‌خوانید.

معرفی؟

پاسخ: جلیله رحیمی استم، دانش‌آموخته‌ی زبان و ادبیات دری. از سال ۱۳۹۲ به این‌سو، وظایف مختلفی را انجام داده‌ام. در ابتداء به حیث آموزگار و سپس به‌عنوان سرمعلم و مدیر اجرائیه در لیسه عینو نمبر۲ ایفاء وظیفه کردم. اکنون هم مسئول بخش بانوان اتحادیه مدنی جوانان ولایت قندهار فعالیت می‌کنم. در کنار آن، عضویت برد مشورتی جوانان در  اداره‌ی ولایت قندهار را دارم.

پرسش: در مورد فعالیت‌های زنان قندهار بگویید. زنان این ولایت بیش‌تر مصروف چه کارهایی استند؟

پاسخ: خوش‌بختانه با گذشت زمـان، تغییرات زیادی در جامعه ما رونما شده است. این تغییرات شامل فعالیت‌های بیش‌تر زنان در قندهار است. در گوشه و کنار این ولایت شاهد فعالیت‌های بسیاری از بانوان هستیم که با تحمل مشکلات فراوان، علاوه بر این‌که رهبری یک خانواده را بر عهده دارند، مصروف فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، مدنی و سیاسی نیز می‌باشند.

پرسش: چه هدفی را از طریق فعالیت‌های مدنی دنبال می‌کنید؟

پاسخ: هدف من به‌عنوان یک فعال مدنی زن، علاوه بر شناخت حقوق و نیاز‌های زنان، گرفتن حق خودم و هم‌نوعانم است. یک جمله معروفی‌ست که می‌گوید: «حق گرفتنی‌ست نه دادنی». پس باید تلاش کرد و حق خود را گرفت. انعکاس‌دادن مشکلات بانوان ولایت ما و رساندن صدای آن‌ها به مسئولان، از آرزوها و اهداف من است.

پرسش: بیشتر زنان ولایت قندهار از چه چیزی رنج می برند؟

پاسخ: مسائل رنج آور برای زنان ولایت ما متأسفانه زیاد است. هنوز هم اکثر ما حتی جای‌گاه اصلی خود را در خانواده پیدا نکرده‌ایم. آزار و اذیت‌های خیابانی و حتی بدبختانه در محیط کار، از مشکلات اساسی و عمده ما است. در هر اداره‌ی دولتی طبقه حق حضور و اجرای کار دارند، اما متأسفانه به دلایل مختلف از این حق خود هم محروم هستند.

پرسش: در مورد فعالیت‌های اتحادیه مدنی جوانان قندهار معلومات دهید. این نهاد زیادتر مصروف چه  فعالیت‌هایی است؟

پاسخ: مدیریت این بنیاد از طرف مردان رهبری می‌شود. خوش‌بختانه بخش امور بانوان این نهاد نیز با عضویت بیشتر از  ۶۰ یا ۷۰ خانم از اقشار مختلف جامعه، فعالیت‌های خویش را انجام می‌دهند. از فعالیت‌هایی که تا کنون داشته‌ایم، می‌توان به برگزاری نمایش‌گاه صنایع دستی بانوان، تقدیر و تشویق محصلین و متعلمین ممتاز، تقدیر از فارغین پوهنتون‌ها، تقدیر و تشویق ۱۰ استاد و متعلم برتر مکاتب، برگزاری اولین نمایش‌گاه صنایع دستی ترتیب شده از ضایعات و مواد دور انداختنی، راه‌اندازی مسابقه مقاله‌نویسی درباره محیط زیست بین متعلمین مکاتب، برگزاری پروگرام توزیع لباس عیدی برای اطفال یتیم و نیازمندان، ترتیب برد مشورتی بانوان برای حل مشکلات و نیازمندی های‌شان و هم‌چنان فراهم کردن سمینارهای مختلف از سوی دفتر پروموت برای چهل بانو، اشاره کرد.

پرسش: پیام‌تان برای دیگر زنان چیست؟

پاسخ: پیام من برای تمام بانوان عزیز این است که حقوق خود را شناخته و برای به‌دست‌آوردن آن‌ها تلاش کنند. همیشه با اراده‌ای قوی و اعتماد به‌نفسی بالا پیش بروند و از شکست ناامید نشوند. زیرا شکست خودِ مؤفقیت است و یک جمله را همیشه به یاد داشته باشند که “خواستن توانستن است”.

ترتیب‌کننده: فهیمه رحمانی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail