والی هرات امروز (چهارشنبه، ۲۷حمل) در نشست خبری، از تدابیر جدید برای پیش‌گیری از سیرصعودی ابتلا به کروناویروس سخن گفت، او هم‌چنان از آن‌چه بی‌پروایی شهروندان و عدم رعایت قیود روزگردی می‌گوید، به شدت انتقاد کرد.
سیدعبدالوحید قتالی، والی ولایت هرات گفت، آمار تلفات کم در اثر کروناویروس نشان از نزولی بودن سیر ابتلای مردم به این بیماری نیست.
وی افزود، تنها چهل و پنج روز نیاز است تا مشخص شود، تا سیر صعودی این ویروس چقدر خواهد بود.
به گفته‌ی والی هرات وضعیت هرات نرمال نیست و هرات روزهای سختی را در پیش دارد.
او گفت: “این۳۰۶تن که نتیجه‌ی ازمایش شان مثبت شده از میان تمام جمعیت افغانستان نیست، بلکه از میان ۲ هزار تن است که تست شده اند.”
او افزود، درست است که کرونا صددرصد نمی‌کشد، اما آمار کشته‌شده‌گان در اثر این بیماری واقعا نگران‌کننده‌است.
او از بی‌پروایی برخی مردم مبنی بر جدی نگرفتن این ویروس و عدم رعایت بهداشت و قیود روزگردی انتقاد کرده افزود، “من در هرات درحال قبرکندن استم”
به گفته‌ی والی هرات  این شهر برای چهل چهل و پنج روز آینده در قرنطین کامل به‌سر خواهد برد و به وسایل نقلیه، به‌جز موارد ضروری، اجازه‌ی تردد داده نمی‌شود.
آقای قتالی افزود، که کمک جمع‌آوری خواهد شد و صرف برای افراد نیازمند توزیع خواهد شد او از مردم خواست تا در تهیه‌ی غذا برای افراد نیازمند، حکومت را همکاری کنند.
انتقاد دیگر والی هرات متوجه افرادی می‌شود که موارد ابتلا به بیماری کوید ۱۹ را پنهان می‌کنند، وی افزود که ۹۲ درصد امکان رسیدگی عاجل به بیماران وجود دارد، پس مردم نباید پنهان‌کاری کنند.
آقای قتالی از جذب تجهیزات برای حالت اضطرار، بسترگستری برای واقعات احتمالی، رسیدگی به بیماران تا مرحله‌ی بهبود، جذب منابع برا رسیدگی برای مردم فقیر را از اولویت‌های کاری خود یاد کرد.
او از مردم خواست تا با رعایت قیود روزگردی به بهبود وضعیت شهر کمک کنند.
آقای قتالی گفت، قرار است، اصناف، تاجران و صنعت‌گران در صحبت با رییس‌جمهوری طرح پیشنهادی خود را تا فردا با رییس‌جمهوری شریک سازند تا برای جلوگیری از شکست و وسعت دادن کار آن‌ها اقداماتی روی دست گرفته شود.
وی در قسمت احتکار مواد غذایی از سوی برخی دکان‌دارانـگفت، کمیته‌یی شامل نمایندگان اداره‌های مختلف هست و موارد احتکار را شناسایی کرده و با آن برخورد قانونی می‌کند.
او افزود، در قیمت مواد اولیه‌ی تغییر کوچکی آمده بود و حالا که دروازه‌ها باز شده قابل کنترل است.
والی هرات در اخیر افزود،  بودجه‌ی چهارده میلیونی در اختیار اداره‌ی صحت عامه قرار گرفته که برای کاهش تردد، بلند بردن مقاومت وجود آنان، پیش‌گیری از ابتلای آنان به کرونا و برخی برنامه‌های تخصصی صحت‌عامه مصرف خواهد شد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail