خیابان‌هایی مختلف در هرات هر روز صبح شاهد گروهی از زنانی است که برای گریز از بیمار‌هایی مختلف به ورزش پیاده‌روی روی آورده‌اند.

به باور شماری از زنان بهترین راه مقابله با بیماری‌ها ورزش است . به گفته‌ی آنان انجام ورزش حتی به ساده­‌ترین شکل تاثیرات قابل ملاحظه­‌ای روی جسم و روح فرد دارد.

مهناز، دو سال است که ورزش می‌کند او می‌گوید، روزانه یک تا دو ساعت پیاده‌روی می‌کند و نرمش‌های مختلفی را انجام می­‌دهد: « قبل از اینکه به ورزش روی بیاورم مریضی چربی جیگر داشتم اما  ورزش کردن سبب شده که مریضی­‌ام کنترل شود و دکتران برای از بین رفتن آن امیدواری می‌دهند.»

افزایش علاقه‌مندی زنان و آگاهی‌ آنان از فایده ورزش برای سلامتی سبب شده است که برخی از زنان در تلاش رشد فرهنگ ورزش در جامعه شوند.

زینب لشکری، آموزگار می‌گوید، در مکتبی که مصروف تدریس است در تلاش رشد فرهنگ ورزش در میان دانش‌آموزان است­:« ما معمولاً روحیه‌ی شاگردان را ضعیف بررسی می­‌کردیم و تصمیم گرفتیم که هر صبح با پخش آهنگ­‌های شاد و انجام ورزش­های صبح‌گاهی روحیه آنان را تغییر دهیم.»

در همین حال شماری از زنان ورزش در فضای آزاد را نسبت به کلپ‌های ورزشی ترجیح داده می‌گویند، یکی از مزیت‌های ورزش صبح‌گاهی در فضای باز تنفس هوای پاک است .

راضیه محمدی می­گوید:« هر صبح در هوای آزاد طناب بازی و نرمش می­­کنم، ورزش کردن در هوای آزاد را نسبت به کلپ­های ورزشی ترجیح می­دهم. ورزش صبحگاهی بهانه خوبی برای استشمام هوای پاک اول صبح و دیدن زیبایی طلوع آفتاب برای من  است.»

و اما پزشکان با تایید مزیت‌های ورزش برای سالم ماندن، رژیم غذایی مناسب را برای زنان توصیه می‌کنند.

احمد امیرنٰژاد پزشک می­گوید:« انجام ورزش باید بخشی از برنامه روزمره باشد. ورزش سبب می­شود که چربی در بدن تجمع نکرده و بدن برای فعالیت بهتر به حرکت بیوفتد. داشتن برنامه غذایی مفید در کنار ورزش برعلاوه صحتمندی از لحاظ روحی و جسمی سبب می­شود که فرد به دخانیات روی نیاورده و مقاومت بدن بالا رود.»

وی هم‌چنان می­‌افزاید: افرادی که سن شان بالای چهل سال است و تحرک کمتری دارند، بیشتر به بیماری‌های قلبی دچار می­‌شوند.

به طور معمول زنان به دلیل عدم تحرک به بیماری‌هایی اضافه وزن، چربی جیگر، فشار خون  مبتلا می­شوند و اما بررسی­‌ها نشان داده است که برای کنترل و حتی از بین رفتن این بیماری‌ها ورزش می­‌تواند موثر باشد.

این در حالیست که در چند سال پسین علاقه‌مندی زنان به ورزش افزایش یافته است و اکنون بیش از هزار زن در هرات در رشته‌های مختلف ورزشی فعالیت دارند. ­

گزارشگر: فاطمه لشکری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail