مسوولان در وزارت معارف افغانستان، در حالی از ایجاد اتاق‌های صحت در مکتب‌های دخترانه سخن می‌گویند، که در شمار زیادی از مکتب‌های دخترانه هرات اتاق صحت وجود ندارد.

یک‌ماه پیش در گفت‌و‌گویی که خبرگزاری بانوان افغانستان با نوریه نزهت، سخن‌گوی وزارت معارف داشت، وی از ایجاد اتاق‌های صحت در مکتب‌های دخترانه سخن گفت.

او افزود: «اتاق‌ها یا کلینیک‌های کوچک برای مکتب‌های دخترانه ایجاد شده که از سوی مووسسات همکار تجهیز می‌شود و تا حدودی امکانات هم دارد. ما سعی می‌کنیم که در این قسمت کمک‌های بیشتری را جذب کنیم.»

شماری از مسوولان در مکتب‌های دخترانه اما این گفته‌ها را رد می‌کنند.

بصیره طاهری، آمر مکتب اسپین ادی هرات می‌گوید، در این مکتب اتاق صحتی وجود ندارد و آن‌ها بنابر ضرورتی که وجود داشت در گوشه‌یی از کتاب‌خانه‌ی مکتب، یک چپرکت گذاشته اند و برخی داروها را نیز تهیه کرده‌اند.

خانم طاهری می‌گوید، این امکانات ناکافی، در سال گذشته از سوی یک تن از فارغان برنامه‌ی جوانه‌ی پروموت مهیا شده است و آن‌ها در زمینه‌ی ایجاد اتاق صحت، هیچ کمکی از سوی وزارت یا ریاست معارف دریافت نکرده اند.

شماری دیگر از مسوولان مکتب‌های دولتی نیز از نبود امکانات صحی و اتاق صحت در مکتب شان سخن می‌گویند.

عبدالصمد حسینی، سرمعلم مکتب ترک‌آباد نیز می‌گوید، با وجود درخواست‌های مکرر، این مکتب هنوز هم اتاق صحت ندارد.

وی می‌افزاید، دانش‎آموزان دختر در زمینه‌ی دسترسی به مواد بهداشتی مشکل دارند و وجود اتاق صحت، یکی از موارد ضروری در این مکتب است.

در این میان اما تعدادی از مکتب‌های داخل شهر، از اتاق صحت و موارد بهداشتی برخوردار اند.

مریم یوسف استاد لیسه‌ی سیفی می‌گوید، در این مکتب، اتاق صحت از سوی معارف ایجاد شده و در حدود هشتاد درصد از نیازمندی‌های زمان قاعدگی دختران را دارا است.

خانم یوسف می‌افزاید این اتاق از دو سال به این سو، در این مکتب ایجاد شده است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail