گزارشگر: مرضیه حسینی

همه روزه شمار بالایی از بانوان هرات جهت درمان بیماری‌های زنانه به پزشکان زن مراجعه می‌کنند.  بنا به گفته‌ پزشکان نیمی از این بیماران را مبتلایان بیماری‌های عفونتی تشکیل می‌دهد.

‌ شماری از پزشکان زن در ولایت هرات،  با ابراز اینکه بیماری‌های عفونتی و یا عفونت‌های لگنی در بین زنان شایع است، می‌گویند بیشتر مبتلایان این بیماری کسانی‌اند که بیشترین مقاربت جنسی را دارند.

لیلا قناویزی پزشک و متخصص زنان در این ولایت به خبرگزاری بانوان افغانستان، می‌گوید:” همه روزه بیماران زیادی را می‌بینم که شمار بیماران عفونتی در بین زنان و دختران جوان نسبت به دیگر بیماری‌ها بیشتر است. بیشتر اوقات این نوع بیمارانم ۳۰ نفر در روز هم می‌رسد. “

او می‌گوید:” علت اینکه زنان بیشتر به این نوع بیماری مبتلا می‌شوند عدم رعایت بهداشت هنگام مقاربت‌های جنسی است که از طریق آمیزش به فرد انتقال می‌یابد.”

 وی گفت بیشتر از همه زنانی، به نوع حاد این بیماری مبتلا می‌شوند که همسرشان بر علاوه وی، شریک جنسی دوم

( همسردوم) دارند.

بنا به گفته‌های وی یکی دیگر از دلایل مبتلا شدن زنان به این  نوع بیماری عدم رعایت بهداشت فردی عنوان می‌شود.

او همچنان بیان داشت:” اگر دیر اقدام به درمان شود عوارض و مشکلات شدیدی از جمله نازایی، عفونت رحم و لوله‌های رحم، سرطان‌های دستگاه تناسلی، درد شدید و در نهایت زخم رحم شده و بنابراین رحم فرد برای همیشه برداشته می‌شود.” 

بنا به گفته‌های وی بسیاری از دختران جوان که در زمان قبل از ازدواج به سر می‌برند در معرض خطرات ناشی از بیماری‌های عفونتی قرار می‌گیرند.

در میان بیماران، دختران جوانی هم به چشم می‌خورد که جهت تداوی شان به کلینک مراجعه کرده‌اند.

صدیقه می‌گوید:” من همیشه یک هفته مانده به پریود ( دوره قاعدگی) از ناحیه زیر دل دچار درد شدید می‌شوم، اوایل زیاد جدی نمی‌گرفتم و با داروهای مسکنی که در خانه داشتم دردم را تسکین می‌دادم.”

او می‌گوید:”از مدتی به این طرف دردم بی اندازه شدید شده است و دو بار نزد پزشک رفتم، بعد از آزمایشی که گرفتم معلوم شد دچار عفونت رحم شده‌ام.”

بنا به گفته‌های صدیقه نیاز است که خانواده‌ها توجه بیشتری نسبت به دختران داشته باشند تا در آینده دچار مشکل بزرگ‌تری نشوند.

به مانند صدیقه بانوان زیادی اند که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

مهناز بانویی است که بعد از گذاشتن IUD (وسیله‌ کوچک پلاستیکی جهت جلوگیری از باداری) دچار عفونت شدید شده است، می‌گوید:” مدتی است که اوضاع ام چندان خوش نیست، بعد از گذاشتن وسیله IUD دچار عفونت شدید شدم. اما حالا این وسیله را برداشتم و امیدوارم که به مانند روزهای اول خوب شوم. “

بنا به گفته پزشکان دستگاه تناسلی زنان به گونه‌ای است که احتمال ابتلای زنان به عفونت‌های تناسلی بیشتر از مردان است.

یکی از دیگر دلایل این موضوع عدم آگاهی بانوان از ساختمان بدن شان گفته می‌شود که در باب همین مسله چندی پیش نیز شماری از آموزگاران زن در این ولایت خواهان مضمونی به نام “بهداشت” جهت آگاهی بیشتر بانوان در مکتب‌ها شده اند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail