میشل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت این سازمان که درباره زنان برگزار شده بود، از جامعه جهانی خواست تا از نفوذ خود بر طالبان برای تشویق آن‌ها جهت احترام به حقوق اساسی بشر استفاده کنند.

میشل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد،‌ از شورای امنیت این سازمان خواست تا ناقضان حقوق بشر به خصوص کسانیکه زنان و کودکان هدف قرار می‌دهند،‌ «حسابده» قرار بدهد.

باچله از جانب دیگر گفته است که در کابینه طالبان و دیگر نهادهای کلیدی در سطح ملی و ولایتی‌، زنان حضور ندارند. او افزود: «این به شدت ظرفیت آن‌ها را برای تضمین یک آینده صلح‌آمیز پایدار که همه در آن سهم برابر داشته باشند، تضعیف می‌کند.»

خانم باچله گفت که پس از مسلط شدن طالبان در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ میلادی «مدافعان حقوق بشر زنان، ژورنالستان،‌ وکلای مدافع و قضات یا مجبور به فرار شده اند و یا هم در خفا زندگی می کنند و در اغلب موارد مکررا با تهدید مواجه اند.»

او می‌افزاید:‌ «من از شورای امنیت می‌خواهم تا اطمینان حاصل کند که عاملان خشونت و نقض حقوق بشر در افغانستان به شمول کسانیکه علیه زنان و دختران عمل می‌کنند، حسابده قرار بگیرند.»

این مقام ملل متحد همچنین خواهان خروج مصون و اسکان مجدد حامیان حقوق بشر از افغانستان شد و خواست تا اخراج اجباری زنان در سایر کشور‌ها که در صدد محافظت استند، متوقف شود.

خانم باچله همچنین از ملل متحد خواست تا در برنامهٔ کمک‌های خود،‌ بخش حقوق بشر را در چارچاب هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) بگنجاند.

در همین حال، زرقا یفتلی،‌ رییس نهاد تحقیقاتی زنان و اطفال، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا سکوت خود را در مقابل میلیون ها شهروند افغانستان بکشند که از حقوق‌شان محروم شده اند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail