حدود ۲۰ کودکستان‌، برای کودکان زنان کارمند در اداره‌‌های دولتی، در مجتمع اداری ولایت هرات از سوی اداره‌ی کار و امور اجتماعی افتتاح شد.

مسؤولان هدف از ایجاد این کودکستان‌ها را فراهم‌آوری سهولت برای کارمندان دولتی عنوان می‌کنند.

مسؤولان اداره‌ی کار و امور اجتماعی می‌گویند، کارمندان زن در مجتمع اداری ولایت چالش‌های زیادی در بخش مواظبت از کودکان شان داشتند و این سبب نگرانی آنان بود اما به دلیل کم‌بود مکان، زمینه‌ی ایجاد کودکستان‌ها برای شان فراهم نبود.

عبدالقیوم افغان رئیس اداره‌ی کار و امور اجتماعی می‌گوید که کودکستان‌ها، شامل (شیرخوارگاه و کودکستان) اند که گنجایش صد تن از کودکان را دارند و در صورت افزایش درخواست‌کنندگان، این بخش را توسعه خواهند داد.

آقای افغان می‌افزاید: «برای هر پانزده کودک اداره‌ی ما دو آموزگار ‌برای تدریس در نظر گرفته است و اگر تعداد کودکان افزایش پیدا کند آموزگاران بیشتری را استخدام می‌کنیم.»

در همین حال، برخی از کارمندان زن در اداره‌‌های دولتی می‌گویند که نبود کودکستان‌های محل کار سبب ایجاد چالش‌های زیادی برای شان شده بود و آنان با روحیه‌ی خوش نمی‌توانستند کار کنند.

مریم مشفق یکی از کارمندان اداره‌ی ولایت می‌گوید که کارمندان زن در این اداره به دلیل دور بودن از کودکان شیرخوار خود نگرانی داشتند اما این گام برای شان سهولت زیادی ایجاد کرده و سبب می‌شود تا با روحیه‌ی بهتری کارکنند.

خانم مشفق می‌افزاید: «ایجاد این کودکستان سبب می‌شود تا ما بابت مواظبت کودکان خود نگرانی نداشته باشیم.»

از سوی دیگر برخی از کارمندان زن می‌گویند که ایجاد کودکستان‌ها نتیجه‌ی دادخواهی‌های شان است.

سهیلا منصوری یکی دیگر از کارمندانی است که از نبود کودکستان‌ها در محل کار نگران بود.

او می‌گوید که کودک‌اش دو سال عمر دارد و در خانه کسی را ندارد تا در اوقات کاری‌اش از آن نگهداری کنند.

خانم منصوری می‌افزاید: «بارها به این مشکل مواجه شدیم و دادخواهی‌های زیادی راه‌اندازی کردیم تا کودکستان در اداره‌ی ما ایجاد شود و امروز می‌بینیم که دادخواهی‌های ما نتیجه داده و بعد از این با روحیه خوبی می‌توانیم کار خود را ادامه‌ دهیم.»

در این میان اما برخی دیگری کارمندان زن می‌گویند که کودکستان‌هایی که ایجاد شده است در صورتی که فضای مناسب برای تربیت کودکان شان داشته باشد می‌تواند مفید واقع شود.

سمیه احمدی کارمند دولتی می‌گوید: «من از جانب تربیه و رشد کودکم نگران هستم و می‌خواهم که کودکستان‌هایی که ایجاد شده است فضای مناسبی برای رشد توانایی‌های کودکم را داشته باشد.»

این درحالیست که مسؤولان اداره‌ی کار و امور اجتماعی می‌گویند، آنان مصمم اند تا در مکان‌هایی که مطابق به مقرره‌ی پرورش‌گاه‌ها نیاز به ایجاد کودکستان‌های محل کار باشد را ایجاد کنند.

گزارش‌گر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail