شیوع ویروس کرونا و مشکلات امنیتی موجود در ولایت بادغیس، وضعیت زنان بازرگان در این ولایت را بحرانی کرده است، مرکز تجارتی زنان بازرگان ولایت بادغیس مدت دو ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته بود و تا یک هفته پیش از عید نیز به دلیل ناامنی مسدود بود.

مسوولان در ریاست امور زنان ولایت بادغیس می‌گویند، تجارت زنان در ولایت بادغیس از وضعیت خوبی برخوردار نیست. این زنان برای نگهداشتن تجارت خود، نیاز به قرضه‌های بدون سود دارند.

راحله نادری، رییس امور زنان ولایت بادغیس می‌گوید، ریاست امور زنان برای کم کردن کرایه‌ها و کاهش پول برق مرکز تجارتی بانوان تلاش‌های زیادی کرده است اما شهردار این ولایت و دیگر مسوولان با این اداره همکاری نکرده اند.

به گفته‌ی خانم نادری، در ولایت بادغیس، ۸۵ زن بازرگان وجود دارد که برای زنده نگهداشتن تجارت شان، نیاز به توجه نهادهای حامی زنان و مسوولان حکومتی دارند.

رییس امور زنان این ولایت می‌افزاید، ناامنی نیز سبب شده تا وضعیت تجارت زنان بدتر شود.

«هم اکنون با وجود یک گارد امنیتی، این مرکز باز شده است، اما مشکلی که وجود دارد، نبود مشتری است.»

مسوولان در مرکز تجارتی بانوان نیز از ناامنی به عنوان عامل عمده سد راه تجارت زنان نام می‌برند.

حسیبه توخی، مسوول مرکز تجارتی بانوان در ولایت بادغیس می‌گوید، عرف و عنعنات ناپسند در کنار ویروس کرونا، تجارت زنان را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

خانم توخی، تهدیدات امنیتی در قبال زنان بازرگان را چالشی دیگر در برابر کار زنان تجارت‌پیشه می‌داند.

او می‌افزاید، انتقال مارکت به بیرون شهر، سبب افزایش ناامنی‌ها شده و این مرکز، مشتریان خود را از دست داده است.

حسینا شیرزاد، یکی از دکان‌داران این مارکت می‌گوید، امسال به دلیل توقف کار اش به دلیل شیوع ویروس کرونا، ۳۰۰ هزار افغانی ضرر کرده است.

خانم شیرزاد می‌افزاید، در سال‌های گذشته از آغاز سال تا نیمه‌های سال، حد دو و نیم تا ۳۰۰ هزار افغانی درآمد داشته است اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و نا امنی نزدیک به ده درصد این مقدار را درآمد داشته است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail