از نخستین دستگاه تنفس مصنوعی ساخته شده توسط دختران ربات‌ساز امروز (دوشنبه، ۲۳ سرطان) در هرات رونمایی شد.

گسترش شیوع ویروس کرونا در ولایت هرات سبب شد که گروه دختران رباتیک، به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی، اقدام کنند.

۲۰ ربات‌ساز دختر در ساخت دستگاه تنفس مصنوعی نقش دارند.

رویا محبوب، مسئول تیم دختران رباتیک می‌گوید، دستگاه تنفس مصنوعی، دارای قابلیت تنظیم تعداد تنفس، تنظیم سرعت و فشار است که پس از تائید پزشکان به بازار عرضه خواهد شد.

خانم محبوب می‌افزاید، نسخه فعلی این دستگاه، در حالت اضطرار قابل استفاده است.

مسئول تیم دختران رباتیک می‌گوید، اگر امکانات لازم در اختیار این تیم قرار گیرد، بدون شک اعضای این تیم دانشمندان آینده افغانستان خواهند بود.

در همین حال دختران ربات‌ساز می‌گویند، آنان تنها گروه ربات‌ساز در سطح منطقه هستند که موفق به ساخت دستگا تنفس مصنوعی شده‌اند.

فلورانس پویا، عضو گروه دختران ربات‌ساز می‌گوید، از این پس تلاش می‌کنند، به علاوه ساخت ربات، دستگاه‌های که جزو نیاز‌های جامعه است را نیز بسازند.

به گفته‌ی این ربات‌ساز، با استفاده از تکنالوژی راه‌های مبارزه با چالش‌ها ساده‌تر است و نتیجه‌ی مطلوب در مدت زمان کم‌تری به‌دست می‌آید.

در کنار این، سمیه فاروقی یکی دیگر از این ربات‌سازان می‌گوید: «دنیا به توانایی‎های دختران ربات‌ساز باور کرده است ماهم برای آنان ثابت می‌سازیم که می‌توانیم به بهبود وضعیت کشور مان تلاش کنیم.»

این در حالیست والی هرات نیز از حمایت‌های همه جانبه‌ی اداره محلی و مرکزی به این تیم وعده داد.

سید وحید قتالی والی هرات می‌گوید: «با آگاهی به توانایی این تیم باور داریم از این تیم حمایت و برای شان افتخار می‌کنیم.»

تیم دختران ربات‌ساز، در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. ایجاد این گروه به ثبیت جایگاه دختران در دنیای تکنالوژی کمک کرد و دختران ربات‌ساز در سطح ملی و بین المللی دستاوردهای زیادی داشته‌اند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail