هم‌زمان با فرا رسیدن نهم حوت، روز ملی پشتیبانی از نیرو‌های امنیتی و دفاعی، نظامیان زن در هرات، خواهان حمایت مردم برای افزایش حضور زنان در ارتش هستند. آنان می‌گویند، حضور زنان در صفوف ارتش یک امر ضروریست و خانواده‌ها نباید مانع پیوستن دختران به آن شوند.

بیش ازپنجاه زن در حال حاضر در پایگاه ۲۰۷ ظفر ارتش به عنوان افسر و فرمانده ایفای وظیفه می‌کنند. این زنان می‌گویند، با گذشت هر روز به عشق وعلاقه‌ی شان به ارتش افزوده می‌شود.

جگرن زهراگل پوپل، یکی از این زنان است. می‌گوید، هنگامی که به ارتش پیوست، شش ماه پدرش با صحبت نکرد، زیرا به باور پدر زهراگل پیوستن دختر به ارتش خلاف عرف رسم‌و رواج جامعه بود.

خانم پوپل می‌گوید، پس از این که توانست دوره‌ی آموزش نظامی را به پایان برساند، اولین فردی که به استقبالش آمد پدرش بود.

زهراگل می‌افزاید: «پدرم حلقه‌ی گل را به گردنم انداخت و گفت به تو افتخار می‌کنم دخترم.»

 خانم پوپل در ادامه می‌گوید، حمایت تنها خواسته‌اش از مردم است.

در همین حال شمار دیگری از افسران ارتش می‌گویند، حمایت و تشویق مردم برای آنان قوت قلب است که آنان را به پیشرفت سوق می‌دهد.

شکیلا فروغ افسرارتش می‌گوید، می‌خواهد تا پایان زندگی، لباس ارتش را به تن داشته باشد.

به باور این افسرارتش، پیشرفت هیچ جامعه‌ای بدون پیشرفت زنان ممکن نیست.

خانم فروغ در ادامه می‌افزاید، نظامیان زن می‌خواهند هم‌پای مردان کار کنند و توانایی‌های شان را به همه نشان دهند.

از سویی شماری از نظامیان زن می‌گویند، تجلیل از روز ملی پشتیبانی نیروهای امنیتی و دفاعی به نظامیان، برای مقابله با دشمن انگیزه می‌دهد.

مریم حسین‌زاده، افسر ارتش می‌گوید، برای پیوستن به ارتش ممانعت‌ها و مشکلات زیادی را متحمل شد. اما سر انجام موفق شد تا به این خواسته‌اش برسد.

او در ادامه می‌افزاید: «وقتی پشتیبانی و قدردانی مردم را از نیروهای امنیتی می‌بینم با اراده‌ای محکم‌تر روبه جلو حرکت می‌کنم.»

«گاهی هم از انتخابم برای پیوستن به ارتش پشیمان نشدم و  مدام به این شغل مقدس افتخار می‌کنم.»

نهم حوت، در تقویم افغانستان به  روز ملی پشتیبانی از نیروهای امنیتی و دفاعی نام نهاده شده است و همه ساله از این روز در سراسر کشور تجلیل می‌شود.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail