زیربنایی‌ترین نهاد اجتماعی خانواد ه است که با ازدواج تکشیل می‌شود افزایش روز‌افزون طلاق این نهاد اجتماعی را امروزه بیشتر از هر چیز تهدید می‌کند. به باور کارشناسان امور خانواده، مشاوره در مراحلِ  قبل، حین و پس از ازدواج بسیار مؤثر است و می‌تواند از آمار ازدواج‌های ناموفق و به تبع آن آسیب‌هایی چون طلاق،  کودک‌آزاری، خوشونت‌های خانوادگی، اعتیاد، همسرآزاری را کاهش دهد.

شماری از دخترانی که قبل از ازدواج نزد مشاور خانواده مراجعه کرده اند، این کار را تاثیر گذار خوانده می‌گویند شناخت و مراجعه نزد مشاور خانواده به زن و مرد کمک می‌کند تا پس از ازدواج زندگی مشترک موفقی داشته باشند.

حسینا محمدی، می‌گوید، با مراجعه نزد مشاور خانواده توانست درک کند که افراد در همه زمینه‌ها یکسان نیستند و تفاوت‌های بین شان وجود دارد او دریافت که تفاوت‌ها باید بپذیرفته شود نه قضاوت.

در همین حال شمار دیگری از بانوان به این باورند که پس از مراجعه نزد مشاور خانواده می‌توانند راحت‌تر مشکلات حل سازند.

زهرا میرزایی، می‌گوید، با مراجعه نزد مشاور مشکلاتی که بین او  و شوهرش بود از بین رفت و آنان توانستند تفاوت‌های یکدیگر را بپذیرند.

او در ادامه می‌افزاید: « طی جلسات مشاوره توانستیم درک کنیم که رفتار‌ها و عادت‌ها مختلفی را که افراد دارند را نباید ارزش گذاری کرد، زیرا شرایط و موقعیت سبب بروز رفتار‌های مختلف می‌شود.»

از سویی هم به باور برخی از زنان مراجعه نزد مشاور خانواده هنگام نامزدی سبب می‌شود که از بعد ازعروسی زندگی موفق و بدون دغدغه‌ای داشته باشید.

عادله سعید، می‌گوید، تشکیل زندگی در جوامع سنتی مشکلات زیادتری را در قبال دارد زیرا بیشتر ازدواج‌ها بدون شناخت قبلی دختر و پسر صورت می‌گیرد.

او در ادامه می‌افزاید: «مرحله نامزدی که در اصل مرحله شناخت است با آنهم برخی از خانواده‌ها این فرصت را از دختر و پسر می‌گیرند و جوانان بدون شناخت یا حتی دیدن وارد زندگی مشترک می‌شوند  از این رو نیاز است تا نزد مشاور خانواده  مراجعه کنند.»

این در حالیست که گروهی از روانشناسان مراجعه نزد مشاور را حداقل طی یک جلسه الزامی می‌دانند.

محمد فرید فائز، استاد دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه هرات می‌گوید، از آنجایی‌که انسان‌ها نمی‌توانند در همه‌ی حوزه‌ها تخصص داشته باشند نیاز است تا پیش از وارد شدن به زندگی مشترک مسایلی را در ارتباط با ازداج و تشکیلی زندگی بدانند.

فرید فائز، افزود: هدف از مراجعه نزد مشاور خانواده این نیست که مشاور می‌تواند یک زندگی بدون مشکل و خوب را به دختر و یا پسر تضمین کند بل؛ مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج می‌تواند در حل مشکلات احتمالی زندگی مشترک کارساز باشد.

گزارشگر: فرشته رحیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail