شمار خبرنگاران زن در ولایت دایکندی از پنج زن به یک زن کاهش یافته است، عدم مصوونیت جانی و شغلی عدم تامین حقوق و امتیازات  کارکنان رسانه‌ها، عوامل کاهش آمار زنان خبرنگار در رسانه‌های این ولایت  عنوان می‌شود.

مسوولان اتحادیه خبرنگاران  ولایت دایکندی می‌گویند، عواملی زیادی در کاهش آمار زنان خبرنگار در رسانه‌های دایکندی وجود دارد که عمده‌ترین آن نبود امنیت شغلی و جانی است.

رحیمه خاوری، نماینده‌ی اتحادیه ژورنالیستان زن در دایکندی می‌گوید، زنان خبرنگار در این ولایت از سال ۲۰۱۵م تا ۲۰۱۷م حضور فعال داشتند، اما در دوسال پسین تعداد خبرنگاران زن از پنج تن به یک تن رسیده است.

او در ادامه می‌گوید: «در حال حاضر فقط من در دایکندی کار خبرنگاری می‌کنم و دیگر هیچ دختری نیست.»

با این حال شماری از خبرنگاران زن در دایکندی می‌گویند، نبود امکانات و عدم پرداخت معاش از سوی مسوولان رسانه‌ها سبب شده تا آنان کار در رسانه را ترک کنند.

معصومه سیرت،‌ خبرنگار می‌گوید، در رسانه‎‌های این ولایت، نه تنها معاش به موقع پرداخت نمی‌شود بلکه تبعیض جنسیتی نیز وجود دارد و به زنان نسبت به مردان امتیازات کمتری داده می‌شود.

او در ادامه می‌گوید، پس از پنج سال کار در رسانه‌های دایکندی کار خبرنگاری را ترک کرده است.

در همین حال شمار دیگر از زنان خبرنگارانی که کار را ترک کرده‌اند، از نداشتن امنیت شغلی وجانی در رسانه‌های دایکندی خبر می‌دهند.

لطیفه سادات، خبرنگار می‌گوید، چهار سال در رسانه‌های این ولایت کار کرده است و همواره با کمبود معاش روبرو بوده و به همین دلیل کار خبرنگاری را ترک کرده است.

او در ادامه می‌گوید، رسانه‌های دایکندی  امکانات کافی ندارند  و همچنان توان پرداخت معاش کارمندان را نیز ندارد و از سوی هیچ نهادی نیز حمایت نمی‌شود و همه‌ی این‌ها سبب شده تا خبرنگاران زن دیگر کار خبرنگاری نکنند.

از سویی برخی دیگر از خبرنگاران زن می‌گویند، نبود امکانات و تجهیزات در رسانه‌های دایکندی وعدم پاسخ‌گویی منابع، یکی از عمده‌ترین دلایل حضور کم‌رنگ زنان در رسانه‌ها است.

نیک‌بخت دادفر، خبرنگار می‌گوید: «در رسانه‌ی که کار می‌کردم، هیچ گونه امکاناتی نداشت و حتی برای تهیه گزارش ساعت‌ها پیاده روی می‌کردم.»

با این حال برخی دیگری از خبرنگاران زن نیز می‌گویند، عدم رسیدگی به مشکلات شان، سبب کاهش انگیزه‌ی آنان شده است.

فاطمه وطن دوست، خبرنگار می‌گوید، تبعیض آشکار میان دختران وپسران خبرنگار در رسانه‌‌ی دایکندی وجود دارد: «من همه روزه مثل دیگر خبرنگاران تا ساعت ۱۰ شب در یک رسانه کار می‌کنم، اما در نهایت بهترین امتیازات به خبرنگاران مرد داده می‌شود.»

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail