در ماه محرم مسلمانان در سراسر جهان با ایجاد کمپ‌های عزا و نصب پرچم‌های سیاه و با برپایی مراسم‌های عزاداری به هدف یادبود از شهادت حضرت امام حسین و یارانش، از این ماه بزرگ‌داشت به عمل می‌آورند.

 زنان با برپایی مراسم‌های ویژه و تهیه‌ی نذرها در این ماه سعی دارند تا مسوولیت و وظیفه خود را در قبال ماه محرم انجام دهند این زنان می‌گویند، محرم و تجلیل از آن نمادی از اتحاد و همبستگی مسلمان است.

اما آنچه عامل حضور پررنگ زنان در مراسم‌های عزاداری و تجلیل از این ماه می‌شود، باور‌های مختلفی است که زنان به این ماه دارند.

رابعه محمدی، مسوول بخش فرهنگی در یکی از مسجد‌ها می‌گوید: «دهه اول ماه محرم برنامه‌های عزاداری در مسجد برگزار می‌کنیم، که سه روز اول را به نام و یاد دختر سه ساله امام حسین(ع)، حضرت رقیه عزاداری وسخنرانی داریم، روز هفتم به یاد حضرت ابوالفضل العباس برادر و پرچم‌دار سپاه امام(ع) در کربلا و روز نهم را نیز به یاد فرزند شش ماهه امام(ع) به روضه خوانی، سینه زنی، نوحه و مرثیه‌‌خوانی می‌پردازیم.»

در همین حال حبیبه غریق می‌گوید: «حضرت امام حسین(ع) کسی بود که در کربلا و واقعه المناک عاشورا به بسیار مظلومیت به دست کفار به شهادت رسید. شهادت امام (ع) در راه دین حق و اسلام بود. بنابراین به درگاه خداوند بسیار آبرومند است و ما حضرت امام حسین(ع) را وسیله قرار می‌دهیم تا خداوند به عزت و آبروی ایشان حاجت ما را در این ماه برآوده کند.»

در همین شماری از زنان به این عقیده‌اند که با برپایی و شرکت در مراسم‌های عزا‌داری مشکلات آنان حل شده و به آرزو‌های شان می‌رسند.

نرگس محمدی، به این عقیده است که تمام دعاهایش در ماه محرم مورد قبول قرار می‌گیرد.

او می‌گوید، سعی می‌کند در این ماه به تمام مراسم‌ها شرکت کند تا که آرزوها و دعاهایش مورد قبول قرار گیرد.

 در کنار این معصومه که هر سال در روز عاشورا نذر می‌کند می‌گوید: «من چهار فرزند دختر داشتم و بعد از آن سه فرزند خود را به سن‌های نوزادی از دست دادم نزدیک ماه محرم بود، نیت کردم که اگر خداوند به آبروی حضرت علی اصغر فرزند شش ماهه امام(ع) این بار به من فرزندی بدهد که پسر باشد اول اینکه اسمش را علی اصغر می‌گذارم و دوما هر سال در روز عاشورا به نیت فرزند شش ماهه امام(ع) نذری(حلوا) می‌پزم. الحمدلله حاجت روا شدم و اسم پسرم هم علی اصغر گذاشتم.».

  نزدیک شانزده سال است که معصومه هر سال در روز عاشورا حلوای نذری پخش می‌کند.

او همچنان می‌گوید، محرم را نمادی  از وحدت و یکپارچگی مسلمانان در سراسر جهان عنوان می‌کند.

 محرم نخستین ماه از ماه‌های قمری است که در این ماه حضرت امام حسین همراه با ۷۲ تن از یارانش در جنگ با یزید به شهادت رسیدند.

گزارشگر: فاطمه لشکری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail