شبکه‌ی مدیران زن هرات امروز (شنبه) از سوی مرکز مطالعات مدیریتی با حضور جمعی از مدیران زن اداره‌های دولتی و خصوصی افتتاح شد.

مسوولان، هدف از ایجاد این شبکه را افزایش ظرفیت و ایجاد انسجام بیشتر میان زنانی عنوان می‌کنند که در بست‌های مدیریتی اداره‌ها کار می‌کنند.

رما امید، رییس مرکز مطالعات مدیریتی دلیل ایجاد این شبکه را انسجام و هماهنگی میان مدیران زن در اداره‌های دولتی و سکتورهای خصوصی عنوان می‌کند، او می‌افزاید: «با این اقدام می‌خواهیم، از طریق راه‌های علمی و اکادمی انسجام بیشتری میان مدیران زن ایجاد کنیم.»

به گفته‌ی خانم امید این شبکه در قالب چهار کمیته در بخش‌های اطلاع‌رسانی، دادخواهی، ظرفیت‌سازی و  علمی و پژوهشی فعالیت خواهد کرد.

رییس  مرکز مطالعات مدیریتی، هدف از ایجاد این کمیته را ارتقای ظرفیت مدیران زن برای رقابت سالم با مدیران مرد و همچنان انسجام مدیران زن و ایجاد حس همکاری برای پیشرفت‌های بیشتر زنان عنوان کرد.

به باور خانم امید، مردان برای رقابت با زنان در برخی موازد از نقطه‌ضعف‎های زنان و حساسیت‌های جامعه استفاده می‌کنند. او به مسائل سو استفاده جنسی زنان در اداره‌ها اشاره می‌کند و می‌افزاید، مردان خواستند با این روش، فضا را برای کار زنان تنگ‌تر کنند.

این در حالیست که شماری از مدیران، باور دارند، اگر فضای کار برای زنان مهیا باشد، آنان از مهارت‌های مدیریتی بهتری برخوردار اند.

سامعه عطایی یکی از مدیران مکاتب دولتی هرات باور دارد که اگر فضای کار برای زنان آماده شود، تجربه نشان داده که از مهارت‌های مدیریتی بیشتری برخوردار اند.

او می‌افزاید، ایجاد چنین شبکه‌هایی می‌تواند به انسجام بیشتر زنان مدیر کمک کند و انسجام زنان مدیر می‌تواند در موفقیت‌های شغلی بیشتر زنان نقش داشته باشد.

ملیحه کریمی، هماهنگ‌کننده‌ی برنامه‌های صلح مووسسه‌ی سواکس نیز باور دارد که انسجام زنان به آن‌ها کمک می‌کند تا با افزایش مهارت‌های مدیریتی و همچنان حمایت‌ یکدیگر بهتر از گذشته پیش بروند.

فعالان حقوق زن اما برنامه‌های پروژه‌یی را راه‌گشای مشکلات زنان نمی‌دانند.

عزیزه خیراندیش، فعال حقوق زن در هرات می‌گوید، کارهای پروژه‌یی ضربه‌ی زیادی به انسجام و ظرفیت‌سازی زنان زده است.

به باور وی، سرازیر شدن پروژه‌ها سبب شده تا جذب پول جای هدف اصلی که کار برای بهبود وضعیت زنان است، را بگیرد.

«چون در چهل سال جنگ زنان در جامعه و محیط‌های کاری نبوده اند، در بسا موارد، ظرفیت شان برابر با مردان نیست اما زنان اکنون تلاش می‌کنند و انسجام زمانی به وجود می‌آید که زنان با همبستگی و اتحاد با هم کار کنند.»

خانم خیراندیش معتقد است تا وقتی میان زنان روی منافع مشترک، توافقی نشود، همبستگی صورت نمی‌گیرد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail