مناظره‌ی “مردانگی مثبت و رفتار صلح‌آمیز مردانه” از سوی مووسسه‌ی رفاه و حمایت از زنان معلول افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۱۶ اسد) در ولایت هرات برگزار شد.

مسوولان برگزار کننده، هدف از برگزاری این برنامه را از میان برداشتن دیدگاه‌های جنسیتی در جامعه عنوان می‌کنند.

نفس گل عثمانی، برگزارکننده می‌گوید، زنان ومردان در این مناظره در مورد مردانگی مثبت و واقعی به بحث و گفت‌وگو می‌پردازند تا به یک نتیجه منطقی و مطلوب برسند.

او در ادامه می‌گوید، اهداف کلی از برگزاری چنین برنامه‌ها کاهش خشونت‌ها در خانواده‌ها است.

شماری از شرکت کننده‌گان می‌گویند، برگزاری چنین برنامه‌ها برای کاهش خشونت‌ها و زدودن دیدگاه‌های جنسیتی در جامعه موثر است.

منیژه محمدی، اشتراک کننده می‌گوید، هنوز شمار زیادی از زنان و مردان، تعریف واقعی واژه مردانگی را درک نمی‌کنند و برگزاری برنامه‌های این چنینی می‌تواند برای دانستن تعریف درستی از این واژه تاثیرگذار باشد.

او در ادامه می‌گوید، مرد بودن و اخلاق مردانه داشتن منحصر به جنست نیست و زنان و مردان باید با حفظ ارزش‌های اخلاقی به این موضوع پی ببرند.

با این حال شمار دیگر از زنان اشتراک کننده می‌گویند، عنعنات ناپسند در اجتماع ریشه عمیقی دارد و این برنامه‌ها به مرور زمان می‌تواند این عنعنات را از بین ببرد.

شکریه احمدی، اشتراک کننده می‌گوید: «زنان کشور همواره به‌خاطر  تعبیر نادرست از واژه‌ی مردانگی مورد خشونت‌های زیادی قرار می‌گیرند که امیدواریم با برگزاری چنین برنامه‌ها همه به تعریف واقعی این واژه پی ببرند.»

او در ادامه می‌گوید، برگزاری این برنامه برای آگاهی‌‌دهی به مردان و زنان تا حدی تاثیرگذار است، اما باید فراگیر باشد و در شهرستان‌های دوردست نیز برگزار شود، چون بیشترین آمار خشونت در آن مناطق است.

از سویی شماری از مردانی که در این برنامه اشتراک کرده‌اند، می‌گویند، جنگ‌ درکشور عامل همه نابسامانی‌های اجتماعی است و صرف می‌توان با برنامه‌های آگاهی‌دهی برابری  جنسیتی را فرهنگ‌سازی کرد.

عبدالرسول رحمانی، اشتراک کننده می‌گوید، سه دهه جنگ در کشور سبب مشکلات زیادی شده است، افراد با ذهنیت‌های قدیمی و منفی به یک‌دیگر احترام نمی‌گذراند و برگزاری چنین برنامه‌ها می‌تواند در فرهنگ‌سازی مردم تاثیرگذار باشد.

در همین حال شمار دیگر از مردان نیز می‌گویند، مرد بودن به بلند کردن صدا نیست، زنان موجودات قابل قدری هستند و باید به شخصیت آنان احترام گذاشت.

غلام سخی غلامی، اشتراک کننده می‌گوید، شجاعت و مردانگی یعنی داشتن احترام متقابل، اما متاسفانه مردم از مردانگی تعریف دیگری دارند  وهمواره دنباله‌رو فرهنگ‌های ناپسند هستند و امیدواریم با برنامه‌های آگاهای‌دهی به این مشکلات نقطه پایان بگذارد.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail