کمک‌های آموزگاران، خانواده‌های دانش‌آموزان و رهنمایی‌های اداره‌ی معارف هرات، سبب تبدیل شدن یک مکتب مخروبه به مکتبی نخبه در سال ۱۳۹۰ه.ش شد. کسب دو جایزه بین‌المللی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۴ه.ش و جایزه‌ی خلاقیت و شایستگی از دست‌آوردهای بصیره بصیرت‌خواه در  هجده سال مدیریت‌اش است. خبرگزاری بانوان افغانستان برای معرفی بیشتر، با او گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: معرفی؟

پاسخ:‌ بصیره بصیرت‌خواه، در سال ۱۳۴۲ متولد شد. دوره‌ی مکتب را در مکتب مهری هروی و دوره‌ی لیسانس را در دانشگاه تعلیم و تربیه هرات، به پایان رساند. و از هجده سال به این‌سو به عنوان مدیر مکتب تجربوی فعالیت می‌کند.

پرسش: چه چیز سبب شد که مدیریت یک مرکزآموزشی را به عهده بگیرید؟

پاسخ: پس از شکست طالبان در سال ۱۳۸۰ ه.ش از طرف اداره‌ی معارف هرات به عنوان مدیر لیسه تجربوی مقرر شدم و با تشویق خانواده و علاقه‌مندی خودم این وظیفه‌ی مقدس را آغاز کردم.

پرسش: در مورد پیشنه‌ی تاریخی مکتب تجربوی بگویید؟

پاسخ: در سال ۱۳۸۰ ه ش و ۱۳۸۳ ه ش تجربوی تنها مکتب  در ولایت هرات وجود بود که در دو وقت صبح  و ظهر برای دختران و پسران فعالیت داشت. نظر به کمبود جا، پیشنهاد جدا شدن بخش دختران از بخش پسران  داده شد و اداره‌ی معارف وقت پیشنهاد را پذیرفت و اکنون بیش از یک دهه است که مکتب تجربوی در بخش آموزش دختران فعالیت دارد.

پرسش: چه امکاناتی در مکتب تجربوی وجود دارد؟

پاسخ: در سال ۱۳۸۵ انجمن اولیا و مربیان را تشکیل دادیم که با کمک آنها یک مکتب مخروبه را به یک مکتب نمونه تبدیل کردیم. و مقدار‌ کمک‌های مردم از سال ۱۳۸۵ تاکنون بیشتر از ۱۸۰ هزار دالر بوده است و در کنار این با اخذ کمک‌های نقدی از معارف هرات توانستیم آنچه را که برای مکتب نیاز است، تهیه کنیم.

پرسش: در زمان مدیریت شما مکتب تجربوی چه دست‌آوردهای داشته است؟

پاسخ: مکتب تجربوی در سال ۱۳۹۰ه.ش به صفت مکتب نخبه از سوی وزارت معارف معرفی شد. وبا زحمت های استادان، این مکتب موفق به کسب اولین جایزه بین المللی شد و اولین مکتبی است که در سطح افغانستان وارد مرحله دوم جایزه بین المللی شد. و دیپارتمنت انگلیسی مکتب با تیم کاری خود یک سری برنامه‌های به کشور امریکا داشتند که موفق به کسب دو مدال برونز، دو تقدیر نامه و ۲۵۰ دالر پول نقد شدند. و در مرحله دوم مدال نقره و در مرحله سوم و چهارم مدال طلا و ۵۰۰ دالر پول نقد به دست آوردند.

پرسش: دست‌آورد های خود تان بگویید؟

پاسخ: نظر به تلاش شورای اداری مکتب و آموزگاران دو مرحله مدال ملالی در سال ۱۳۸۸ ه ش و سال ۱۳۹۴ ه ش کسب کردم و در سال ۱۳۹۷ ه ش برای اولین بار با پیشنهاد ریاست جمهوری اسلامی افغانستان از طرف خدمات ملکی موفق به اخذ جایزه خلاقیت و شایستگی شدم.

پرسش: در آخر چی پیام دارید؟

پاسخ: تمام همنوعان خود را به رقابت سالم اتحاد و همدلی دعوت می‌کنم  و اینکه تقاضای من از خانواده ها این است که در تعلیم و تربیه دختران خود کوشا باشند تا این که شاهد یک جامعه‌ی ایده ال در آینده باشیم.

مصاحبه کننده: فرشته رحیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail