نهاد اجتماعی زنان نیرومند امروز (یک‌شنبه) در برنامه‌یی برآیند پژوهش خود را در رابطه با نوعیت خشونت‌ها در برابر زنان، با حضور فعالان مدنی، مسوولان اداره‌های دولتی و فعالان حقوق زن در میان گذاشت.

فاطمه فراهی مسوول این نهاد، می‌گوید برآیند این پژوهش نشان می‌دهد که ۶۷ درصد از زنان متضرر از خشونت، خشونتِ اعمال شده را گزارش‌دهی نمی‌کنند و فقط ۳۳ درصد گزارش‌دهی می‌کنند.

خانم فراهی، مشکلات اجتماعی، فرهنگی، عدم استقلالیت مالی، تهدیدهای امنیتی، عدم حمایت خانواده‌ها و نبود افسر زن برای دریافت و ثبت گزارش خشونت را از عواملی می‌داند که سبب شده تا زنان در گزارش‌دهی خشونت فعال نباشند.

تجاوز جنسی، مجبورکردن به فحشا و لت و کوب از انواع خشونتی است که ام‌سال بیشترین آمار را دارد.

اشتراک کنندگان در این برنامه، از اهمیت سهم زنان در پروسه‌ی صلح و ادارات کلیدی دولتی سخن می‌گویند.

سیداحمد حسینی مسوول مطبوعاتی اداره‌ی حج و اوقاف، نقش زنان را در پروسه‌ی صلح ارزنده خوانده و افزود: «اگر بخواهیم صلح عادلانه و پایدار داشته باشیم باید زنان هم در آن نقش داشته باشند».

وی اعمال خشونت بر زنان را محکوم کرده و افزود، صلح پایدار در کشور به کاهش خشونت در برابر زنان کمک می‌کند.

برخی از فعالان حقوق زن اما تطبیق قطع‌نامه‌ی ۱۳۲۵ را عامل بهبود وضعیت زنان می‌دانند.

 سکینه حسینی عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید، مسئله‌ی مهم در قطع‌نامه‌ی ۱۳۲۵ بحث رفاه و آسایش زنان است که تجربه‌های تلخ اخیر نشان می‌دهد که زنان در فضای تفریحی هم امنیت و آرامش ندارند.

وی با انتقاد از سهم کم‌رنگ زنان در سطوح رهبری، گفت، بزرگ‌ترین مشکل سد راه زنان، بی‌باوری و ترس از حضور زنان در کرسی‌های بلند ادارات است.

سوسن بهبودزاده مسوول انجمن مور و ماشوم، اما دلیل افزایش آمار خشونت‌ها را افزایش آگاهی زنان در مورد حقوق شان می‌داند.

او از وجود تبعیض‌های جنسی و قومی یاد کرد و این را عامل عقب‌مانی کشور دانست.

سهم اندک زنان در سطوح تصمیم‌گیری، عامل افزایش خشونت دربرابر زنان و سدی در برابر تغییرات مثبت در وضعیت زنان دانسته می‌شود.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail