شینکی کروخیل دانش‌آموخته‌ی دو رشته‌ی طب و حقوق و علوم سیاسی است که برای بار سوم نمایندگی مردم کابل را در مجلس نمایندگان به عهده دارد. او هدف از اشتراک در مجلس نمایندگان را تغییر افکار عامه در مورد زنان و تغییر قوانین به نفع زنان بیان می‌کند، برای بحث بیشتر، با وی گفت‌وگویی انجام دادم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: شینکی کروخیل با چه هدف و دورنمایی در مجلس نمایندگان نامزد شد؟

پاسخ: هدف من از اشتراک در انتخابات مجلس نمایندگان، تغییر افکار عامه در مورد زنان افغان است چون همیشه برداشت‌ها این بوده که سیاست کار مردان است. من با اشتراک در سیاست می‌خواهم ثابت کنم که منِ زن هم می‌توانم مانند مردان نماینده‌ی مردم خود باشم و در تغییر و بهبود وضعیت مردم کشورم نقش داشته باشم.

تغییر قوانین به نفع زنان یکی دیگر از اهدافم است قسمی که در گذشته دیدیم، با همت زنان در مجلس نمایندگان، قانون منع خشونت در برابر زنان ساخته شد و دیگر این که زنان افغانستانی باید در تصمیم‌های مهم مملکت دخیل باشند، تا تصمیم‌ها ملی و انسانی گرفته شود.

پرسش: می‌خواهید از طریق کار در مجلس نمایندگان چه کاری برای زنان کشور انجام دهید؟

پاسخ: می‌خواهم در خانه‌ی ملت صدایی برای زن افغان باشم و با تمامی قدرت از حقوق زنان افغانستانی دفاع کنم. افزایش مشارکت سیاسی زنان افغان و شامل‌سازی زنان در تصامیم مهم‌ مملکت یکی دیگر از اهداف من است.

پرسش: از نظر شما حضور زنانی که در دو دور گذشته‌ی مجلس نمایندگان کار کرده اند، چقدر برای زنان افغانستان موثر بوده است؟

پاسخ: با وجود خلاهای که در کارکرد زنان در مجلس وجود داشت، باز هم کار آنان بهتر و موثرتر از مردان بوده و زنان به مراتب موفق‌تر از مردان عمل کرده اند. در دوره‌های گذشته موکلان به وکلای زن دسترسی بیشتری داشتند و وکلای زن، برای ولایات خود کارهای انکشافی بیشتری به ویژه در بخش معارف و صحت انجام داده اند. اما در این میان زنانی هم بودند که نتوانستند نمایندگی خوبی از موکلان زن داشته باشند.

شاید هم وکلای زن ضرورت به وقت و تجربه‌ی بیشتری داشته باشند تا آن‌چنان که باید، از زنان نمایندگی کنند و اطمینان دارم که این نمایندگی به مرور زنان بهتر شده و زنان در مجلس احساس مسوولیت بیشتری در قبال هم‌جنسان خود داشته باشند.

پرسش: از دیدگاه شما، چه راهی برای تغییر جایگاه سیاسی زنان در کشور وجود دارد؟

پاسخ: حکومت باید زنان را بیشتر در پست‌های کلیدی استخدام کند و زنان نیز در پارلمان باید مسوولانه‌تر عمل کنند، چون بنابر وضعیت زنان نیاز است تا بهتر و مسوولانه‌تر از مردان عمل کنند چون باید در جامعه‌ی مردسالار جایگاهی برای زنان پیدا کرد و افکار عامه را در مورد زنان تغییر داد.

پرسش: اولویت کاری شما در مجلس چیست، دوست دارید به مسایل زنان بپردازید؟

پاسخ: اولویت کاری من این بار تمامی مسایل عمده‌ی ملی است. از جمله: مسئله‌ی صلح؛ چون من خواهان صلح عادلانه و دوامدار هستم، در این پروسه نقش و مشارکت فعال زنان مهم است بحث دیگری که برایم اهمیت دارد، انتخابات شفاف آینده است این که زنان باید بتوانند به گونه‌ی منسجم و بر اساس منافع شان به یک تیم انتخاباتی رای داده و اعتماد کنند. قوانین باید عادلانه و به نفع زنان اصلاح شود

پرسش: شما تجربه‌ی دو دور وکالت را داشته اید، برنامه‌های شما در این دور چیست؟

پاسخ: منسجم ساختن وکلای زن در پارلمان برای نمایندگی بهتر از زنان در سطح کشور و جهان، دادخواهی جهانی برای حمایت و همکاری با افغانستان و دادخواهی ملی برای پیشرفت زنان در کشور از برنامه‌هایی است که دوست دارم با همکاری و همت دیگر همکارانم در مجلس آن را عملی سازم.

مصاحبه کننده: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail