افزایش معاش‌ها توزیع زمین‌های شهرک معلمان و اجرایی شدن اضافه‌معاش بست و قدم‌های آموزگاران، از خواسته‌هاییست که آموزگاران مکتب‌های دولتی هرات امروز (پنجشنبه، ۲۶ ثور) در اعتصاب کاری خود مطرح کردند.

آنان می‌گویند، تا زمانی که به خواسته‌های شان رسیدگی نشود، دست از اعتصاب نخواهند کشید.

بصیره طاهری، آمر مکتب لیسه‌ی سپین ادی، می‌گوید، اجرایی نشدن اضافه‌معاش ارتقای قدم‌ها، مشکلات در توزیع زمین‌های شهرک معلمان و معاش کم از مواردی است که آن‌ها را واداشت تا اعتصاب کنند.

وی می‌افزاید، این خواسته‌ها قبلا با مسوولان محلی و مرکزی اداره‌ی آموزش و پرورش هم مطرح شده است، اما تا کنون اقدامی برای رفع این چالش‌ها صورت نگرفته است.

خانم طاهری می‌افزاید، تا زمانی که حکومت به این خواسته‌ها توجه نکند، این اعتصاب ادامه خواهد داشت.

بصیره طاهری افزود، از سال ۱۳۹۴ هرکدام از  آموزگاران ارزیابی شدند و قرار بود بر اساس بست و قدم معاش‌های‌شان اضافه شود، اما تا هنوز این گام عملی نشده است.

شماری دیگر از این اعتصاب‌کنندگان اما از حذف امتیاز آمران دیپارتمنت‌ها شکایت دارند.

مریم یوسف آموزگار مکتب دخترانه‌ی سیفی می‌گوید: «حق الزحمه‌ی معلمان پرداخت نشده و امتیاز آمران دیپارتمنت‌ها هم از بین رفت و این به مشکلات آموزگاران افزوده است.»

برخی دیگر از اعتصاب‌کنندگان اما حکومت را در قبال آموزگاران متهم به بی‌توجهی می‌کنند.

ساغر عبداللهی، آموزگار مکتب میرمن حیاتی می‌گوید: «در سفر اخیر وزیر معارف به هرات، خواسته‌ها و چالش‌های آموزگاران با وزیر مطرح شد اما برای حل این چالش‌ها اقدامی صورت نگرفت.»

مسوولان در اداره‌ی آموزش و پرورش هرات اما می‌گویند خواسته‌های این آموزگاران با وزارت آموزش و پرورش مطرح شده است.

روح‌الله ازهد رییس اداره‌ی آموزش و پرورش هرات می‌گوید؛ خواست‌های آموزگاران قبلا با مسوولان مرکزی مطرح شده است و تا جایی که ممکن باشد برای حل این چالش‌ها اقدام می‌شود.

آقای ازهد در بخش توزیع قباله‌ی زمین‌های شهرک آموزگاران می‌گوید؛ «توزیع قباله‌ها جریان دارد اما قسمت‌هایی که غصب شده، هیات از سارنوالی و مرکز آمده، بررسی کرده و امیدواریم که این موضوع زودتر به نتیجه برسد، تا بتوانیم این شهرک را به اختیار معلمان قرار دهیم.»

وی هم‌چنان می‌افزاید: اضافه‌معاش بست و قدم‌ها اجرایی شده و از این ناحیه مشکلی وجود ندارد.

آقای ازهد از  آموزگاران مکتب‌های هرات می‌خواهد تا به اعتصاب خود پایان دهند وی افزود؛ دادخواهی حق مسلم آموزگاران است اما اعتصاب کاری به درس دانش‌آموزان لطمه وارد می‌کند.

با این که مسوولان محلی اداره‌ی آموزش و پرورش هرات می‌گویند خواسته‌های این آموزگاران با این وزارت در میان گذاشته شده، دیده شود که پاسخ مسوولان مرکزی به این درخواست‌ها چه خواهد بود.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail