“رسیدن به یک اندام زیبا و متعادل از هدف‌هایی است که بیشتر زنان امروزه به دنبال آن هستند و من به عنوان یک زن، سهولت‌هایی را در زمینه‌ی ورزش فیتنس برای آنان ایجاده کرده‌ام.” بخشی از صحبت‌های یلدا خان‌زاده، مربی رشته‌ی ورزشی فیتنس است؛ برای معرفی بیشتر، خبرگزاری بانوان افغانستان، با او گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: در ابتدا می‌خواهم از ورزش فیتنس یک معرفی داشته باشید؟

پاسخ: فیتنس رزشی است که افراد برای تناسب اندام شان به آن روی می‌آورد. شامل ورزش‌های هوازی(دوش، حرکات کششی، ایروبیک، حرکات شکم) و کار با دستگاه‌ها است. اما زنان فیتنس کار از دستگاه‌ها کمتر استفاده می‌کنند.

پرسش: از چه زمانی ورزش فیتنس را آغاز کردید؟

پاسخ: از ۱۴ سالگی ورزش فیتنس را شروع کردم و از شش سال به این طرف مصروف آموزش فیتنس برای بانوان هستم، در کلپ‌های مختلف به حیث مربی فعالیت داشتم اما در حال حاضر مستقل کار می‌کنم و دو ماه پیش موفق به ایجاد یک کلپ شدم.

 پرسش: در مدت شش سال چه دستاورد‌های داشتید؟

پاسخ: برای یک مربی فیتنس بزرگترین دستاورد می‌تواند نتیجه کارش باشد، یکی از شاگردان  روز اول که او را دیدم از چاقی زیادی رنج می‌برد؛ وزن او ۶۵ کیلو بود و با وجود مشکلات خانواده‌گی به دلیل علاقه‌ی زیاد، ورزش فیتنس را ترک نکرد، حالا وزن او به ۴۸ کیلو رسیده است و قد او نیز هشت سانتی متر بلند شده است.

پرسش: چه چالش‌های را تجربه کردید؟

پاسخ: شروع کاری من سراسر با مشکلات بود، علاقه‌ی زیاد به ایجاد کلپ داشتم اما بارها با مخالفتهای شدید خانواده‌ام روبرو شدم. آنان همواره می‌گفتند، برای زن بد است که ورزش کند با این کار “آبروی ما را می‌بری.” با تمام این مشکلات مبارزه کردم و حالا به عنوان یک مربی فیتنس برای بانوان کار می‌کنم و خیلی خود را خوشحال حس می‌کنم.

پرسش: علاقه‌مندان ورزش فیتنس، در بین زنان بیشتر چه افرادی هستند؟

پاسخ: دختران جوان و همچنان زنان پیر هرکدام به دلایل مختلف به ورزش فیتنس روی می‌آوردند. دخترانی که ازچاقی وحتی لاغری بیش از حد رنج می‌برند و زنان پیری که از درد‌های مفصلی رنج می‌برند از جمله زنانی هستند که به این ورزش بیشتر علاقه دارند.

پرسش: علاقه‌مندی زنان به ورزش فیتنس نسبت به سایر رشته‌های ورزشی را چگونه می‌بینید؟

پاسخ:علاقه‌مندی زنان به فیتنس نسبت به سایر ورزش‌ها در چند سال اخیر افزایش یافته است زیرا در گذشته زنان علاقه زیادی به چاقی داشتند اما در حال حاضر زنان علاقه زیادی به داشتن یک اندام متناسب دارند.

مصاحبه کننده: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail