” کاروان راه لاجورد” عنوان پنجمین دور نمایشگاه تولیدات داخلی است که امروز با حضور عبدالقیوم رحیمی والی هرات، حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی و نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و صنایع و شماری از بازرگانان در هرات گشایش یافت.

در این نمایشگاه، محصولات ولایت‌های هرات، قندهار، کابل و مزار شریف در ۱۸۰ غرفه به نمایش گذاشته شد که از این میان ۵۰ غرفه ویژه‌ی صنایع دستی زنان است.

حمدلله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، تامین امنیت را برای رشد اقتصاد لازمی دانسته افزود؛ پیشرفت و تعالی اقتصادی در کشور در گرو وجود امنیت مطلوب است.

مسوولان محلی در هرات، راه‌اندازی این نمایشگاه را جهت آشنایی بیشتر مردم با تولیدات داخلی موثر بیان می‌کنند.

عبدالقیوم رحیمی، والی ولایت هرات، برگزاری این چنین نمایشگاه‌ها را برای پیشرفت اقتصادی و رشد تجارت و صنعت موثر دانست.

مسوولان در وزارت معادن و صنایع، بر تقویت سکتور خصوصی در این ولایت تاکید دارند.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و صنایع کشور، هرات را در راستای تولیدات داخلی، صنعت و تجارت نسبت به ولایات دیگر پیش‌قدم خواند.

با این حال، مسوولان در ریاست اتاق تجارت و صنایع، مشکلات امنیتی را سدی بزرگ  برای گسترش فعالیت‌های بازرگانان عنوان کرد.

حمیدالله خادم رییس اتاق تجارت و صنایع هرات می‌گوید، ناامنی و افزایش ترور و اختطاف‌ها در هرات، باعث شده شماری زیادی از تاجران، این ولایت را ترک کرده و در خارج سرمایه‌گذاری کنند.

آقای خادم، خواهان تامین امنیت جانی سرمایه‌گزاران از سوی حکومت شد.

با این حال شماری از غرفه‌داران با ابراز خرسندی از گشایش این نمایشگاه، خواهان کارهای بنیادی در راستای رونق و تقویت تولیدات داخلی هستند.

این درحالیست که هم اکنون بیش از ۳۰۰ کارخانه تولیدی در هرات فعالیت دارد و تاجران این ولایت از نبود امنیت جانی و مالی، واردات کالاهای مشابه و کم‌رنگ بودن حمایت دولت در راستای تجارت و صنعت شاکی اند.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail