نخستین چهارشنبه سال نو، روزیست که زنان در هرات، با بیرون شدن از خانه، آن را تجلیل می‌کنند. زنان هراتی این روز را به فال نیک گرفته و تفریح رفتن در این روز را خوش‌یمن عنوان می‌کنند.

به باور بسیاری از زنان، رفتن به تفریح‌گاه‌ها در روزهای نوروز، نخستین چهارشنبه سال نو و سیزده حمل، در میان مردم افغانستان پیشینه‌ی زیادی دارد.

در نخستین چهارشنبه سال نو در هرات، کمتر خانواده‌یی می‌توان یافت که برای تفریح و سیاحت از خانه بیرون نشوند.

بی‌بی‌حور، زن ۵۶ ساله‌یی است که امروز در پارک ترقی هرات برای تفریح آمده است. او می‌گوید از زمان کودکی اولین چهارشنبه سال را با خانواده‌اش به بیرون از شهر برای تفریح می‌رود.

به باور بی‌بی حور گشت و سیاحت در مکان‌های تفریحی در این روز خوش‌یمن است و او تاکنون تجربه‌ی نشستن در خانه را در نخستین چهارشنبه سال نو، ندارد.

بی‌بی‌حور می‌افزاید؛ از زمانه‌های بسیار دور، رسم بیرون شدن از خانه در اولین چهارشنبه سال وجود داشته است.

روزهای نخستین سال نو با شور و شعف خاصی از سوی هراتیان تجلیل می‌شود.

سارا زن شصت ساله‌یی است که در تخت صفر (یکی از مکان‌های تفریحی هرات) آمده است.

او می‌گوید؛ از دوران کودکی در نخستین چهارشنبه سال برای تفریح به بیرون از خانه می‌رفته است.

سارا افزود؛ حتی در زمان طالبان که گشت‌وگزار و تفریح در روزهای نوروز منع بود، در این روز به همراه خانواده اش به مناطق سرسبز هرات می‌رفته است.

 فاطمه نیز امروز به یکی از مکان‌های سرسبز هرات آمده است. او می‌گوید: «تفریح رفتن و جشن گرفتن روزهای مناسبتی در سال نو از ارزش‌های کهن بومی ماست و خوب است که این رسوم را زنده نگه‌داریم.»

به باور فاطمه، گشت‌وگزار در این روزها هم سبب بهبود وضعیت روحی مردم می‌شود و هم رسم و عنعنات این جغرافیا را زنده نگه‌میدارد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail