جمعی از زنان فعال، امروز (سه شنبه، ۲۲ حوت) در گردهمایی مقابل ساختمان مقام ولایت هرات، خواهان حضور و حفظ دست آوردهای زنان در گفت‌وگو‌های صلح شدند.

زنان در این گردهمایی، از دولت و طرف‌های درگیر می‌خواهند تا در گفت‌وگوهای صلح به توافق برسند. آنان می‌گویند؛  بهای صلح، تلف شدن حقوق زنان نیست.

مینا یوسفی، فعال مدنی، می‌گوید: « ما زنان اینجا جمع شدیم تا از دولت بخواهیم که در مذاکرات صلح حقوق زنان در نظر گرفته شود.»

او می‌افزاید؛ صلح دوامدار، باعزت و اسلامی که در آن برابری وجود داشته باشد از خواسته‌های زنانی است که امروز اینجا جمع شده‌اند.

با این حال برخی دیگری از زنان، خواهان حضور درگفت‌وگوهای صلح‌های‌اند و می‌گویند؛ صلحی که در آن حق تلفی شود؛قابل قبول نیست.

آمنه احمدی، شهروند می‌گوید: « درفضای صلح می‌توانیم به درس‌ و تعلیم خود برسیم و خواست ما از حکومت این است که گفت‌وگوهای صلح، با در نظر داشت حقوق زنان اجرایی شود.»

او در ادامه می‌افزاید؛ عدم حضور زنان در گفت‌وگوهای صلح افغانستان قابل نگرانی است.

از سوی هم شماری از زنان می‌گویند؛ از جنگ خسته شده‌اند و دولت افغانستان باید برای صلح پایدار در کشور، اقدامات جدی روی دست گیرد.

فرشته، شهروند، می‌گوید: «ما از جنگ و خونریزی خسته شده‌ایم و صلح می‌خواهیم و خواست جدی ما از حکومت این است که در گفت‌وگوهای صلح جایگاه زنان و دست‌‌آوردهای چند ساله آنان درنظر گرفته شود.»

او در ادامه می‌افزاید؛ زنان نیمی از پیکر جامعه ‌اند و در نظر گرفتن حقوق شان در گفت‌وگوهای صلح ضروریست.

این در حالیست که از چندی به این سو، بحث گفت‌گوهای صلح در افغانستان داغ است و زنان در گوشه و کنار افغانستان با راه‌اندازی تجمعات اعتراضی، خواهان حفظ دستآورد‌ها و حقوق خود در گفت‌وگو‌های صلح شدند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail