هشتم مارچ روز همبستگی زنان برای مبارزه در برابر تبعیض‌ جنسیتی است. اینک پیام هشت زن به مناسبت هشت مارچ:

 

موونسه حسن زاده معاون اجتماعی ولایت هرات:

هشت مارچ روز جهانی همبستگی زنان است که امیدوارم گرامیداشت چنین روزی احترامی باشد برای کسانی که به خاطر زن بودن در شرایط دشوار به سر می‌برند. این روز یادآور مبارزات تاریخی زنانی است که برای احقاق حقوق خود و برای بدست آوردن زندگی انسانی مبارزه کرده اند.

تاریخ افغانستان مملو از تبعیض و نابرابری است، اما تبعیض در برابر زنان بیشتر از اقشار دیگر است، گرچه در چند سال اخیر، تغییراتی در وضعیت زنان به وجود آمده است اما تا تحقق کامل حقوق زنان، فاصله‌ی بسیار داریم و باید برای به دست آوردن آن تلاش کنیم.

جهانتاب طاهری عضو شورای ولایتی:

امیدوارم خشونت در برابر زنان کاهش یابد و وضعیت زنان بهتر شود تا زنان بتوانند جایگاه اصلی خود را در جامعه پیدا کنند.

پیام من این است که زنان باید برای تغییر وضعیت خود تلاش کنند چون هنوز هم در افغانستان فرهنگ مردسالاری حاکم است و جز زنان، هیچ کسی نمی‌تواند این وضعیت را تغییر دهد.

سحر عظیمی خبرنگار شبکه‌ی صدای آمریکا:

به باور من براى توانمندسازى زنان در کشورهاى روبه توسعه، به چهار اصل مهم باید پرداخته شود: تحصیلات و آگاهى زنان، تقویت اعتماد به نفس زنان، کسب شغل و منبع در آمد براى زنان و در نهایت هم وجه اجتماعى بر پایه‌ی شایستگى.

در یک جمله هم اگر بگم؛ زن تحصیل کرده با آگاهى بیشتر، اعتماد به نفس‌اش بیشتر می‌شود و در واقع جهان‌بینى متفاوت کسب می‌کند، با در آمد مالى استقلال مالى همراه با استقلال فکرى دارد و این امر سبب ایستادگى زن در برابر نابرابرى‌هاى اجتماعى و حقوقى می‌شود.

انیسه سروری رییس امور زنان ولایت هرات:

زنان معماران واقعی جامعه هستند. هر خانه، هر قلب، هر احساس، هر لحظه از شادی بدون زن ناقص است. فقط زن است که می‌تواند تکمیل کننده‌ی چرخه زندگی و هستی باشد. پیشرفت و استقامت جامعه بدون سهم‌گیری فعال زنان امکان پذیر نیست. “گرامی می داریم روز جهانی زن را و امید به فرداهای روشن‌تر از امروز داریم. قطعا تلاش‌های ما متضمن آینده‌ی بهتر بر نسل بعدی ما خواهد بود. باورمندیم مبارزات نفس‌گیر زنان شجاع افغانستان و مردان حمایت‌گر همراه ایشان در این سر زمین پدیده خشونت و نابرابری‌ها، علیه انسانیت را مهار و یک جامعه‌ی انسانی بر مبنای برابری و عدالت را برای فرداهای بهتر رقم خواهد زد.

هما نیک‌سیر پزشک زنان و زایمان:

امیدوارم سطح آگاهی زنان در همه‌ی بخش‌ها به ویژه در بخش صحت بلند برود تا آمار مرگ و میر مادران را با ارائه‌‌ی خدمات مناسب و به موقع و ایجاد ظرفیت کافی برای زنان هم میهن خود برای استفاده‌ی درست از این خدمات کاهش دهیم.

روحینا غفوری مشاور صحی مکاتب زون غرب:

زنان باید برای ظرفیت‌سازی و توان‌مندی خود نهایت تلاش کنند. من از کسانی که همیشه سد راه زنان بوده اند می‌خواهم تا برای بهبود وضعیت کشور ما را حمایت کنند، چون با تغییرات اساسی در وضعیت زنان، وضعیت کشور نیز بهبود خواهد یافت.

از دولت و جامعه‌ی جهانی می‌خواهم که زنان را حمایت کنند تا مبارزات زنان نتیجه بخش شود.

حلیمه سلیمی رییس شبکه زنان افغان:

مبدا روز جهانی زن بر می‌گردد به اولین مبارزات زنان در برابر تبعیض جنسیتی. اگر زنان در افغانستان همبستگی داشته باشند، می‌توانند مثل زنان جهان با قربانی‌هایی که دادند به حقوق خود برسند.

فرزانه نیک‌پور مسوول تیم دختران رباتیک:

با وصف سنت‌های کهن و روش‌های تبعیض‌آمیز که در جامعه‌ی ما نسبت به زنان حکم فرماست، زنان مبارز و دلیر کشور ما افغانستان توانسته اند در مبارزات انسانی سهم شایسته‌ای داشته باشند. در اخیر برای تمامی زنان و مادران قهرمان کشورم سربلندی صحت و سعادت از خداوند متعال خواهانم.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail