نمایشگاه “تولیدات صادراتی هرات” امروز (۲۰، دلو) از سوی ریاست صنایع و تجارت و اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، برگزار شد.

از میان ۶۰ غرقه‌ی این نمایش‌گاه، ۲۰ غرفه‌ی آن مربوط به تولیدات و صنایع دستی زنان است که به مدت سه روز به روی بازدید کنندگان باز می‌باشد.

بابر عنایت، رییس ریاست صنایع و تجارت هرات، هدف از برگزاری این نمایشگاه را بازاریابی برای فروش داخلی و خارجی محصولات صنایع هرات عنوان می‌کند.

او می‌گوید: “در این نمایشگاه تقریبا تمام تولیدات صنایع هرات به نمایش گذاشته است که پس از ختم این نمایشگاه، موثریت آن مشخص خواهد شد.”

در همین حال مریم جامی الاحمدی، رییس اتاق تجارت و صنایع زنان هرات نیز می‌گوید؛ در گذشته‌ها زنان در نمایشگاه‌های تجاری نقش کم‌رنگ‌تری داشتند، اما اکنون زنان تجارت‌پیشه در نمایشگاه‌ها حضوری پررنگی دارند که این، امیدواری به بهبود وضعیت تجاری زنان هرات را نشان می‌دهد.

او در ادامه می‌گوید: “ما خوش‌بین هستیم که با ایجاد دهلیز هوایی راه لاجورد، زمینه و بازار فروش برای محصولات تجاری زنان نیز ایجاد شود.”

با این حال زنان بازرگانی که در این نمایشگاه محصولات و صنایع دستی شان را به نمایش گذاشته‌اند؛ از برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها استقبال می‌کنند و آن را سهولتی برای پیش‌رفت تجارت شان می‌دانند.

صدیقه تمسکی، بازرگان، می‌گوید؛ این جای خرسندی‌ست که فرصت‌هایی ایجاد شود تا زنان محصولات تجاری شان را معرفی و بازاریابی کنند.

او در ادامه می‌افزاید:

از سوی هم شماری از زنان بازرگان که در این نمایشگاه محصولات شان را به نمایش گذاشته‌اند؛ می‌گویند برگزاری ‌چنین برنامه‌ها، نشان دهنده رشد تجارت زنان در ولایت هرات است و از دولت می‌خواهند تا در برگزاری چنین نمایشگاهی از زنان بازرگان، حمایت کند.

غنچه گل کریمی، یکی از غرفه‌داران این نمایشگاه، می‌گوید: “زنان تجارت‌پیشه برای پیش‌رفت نیاز به حمایت و تشویق دارند و امیدوار هستیم که با حمایت و پشتیبانی دولت، بازار فروشات ما هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور رونق گیرد.”

این در حالی است که براساس آمار اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، در حال حاضر دوصد و ۳۰ زن در ولایت هرات در بخش‌های مختلف مصروف تجارت هستند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail