مسوولان نهاد‌های رسانه‌ای در بغلان می‌گویند؛ حضور و فعالیت بانوان در رسانه‌ها در ولایت بغلان افزایش یافته است و در حال حاضر ۸۰  زن خبرنگار عضویت انجمن ژورنالیستان بغلان را دارا هستند؛ برای بحث بیشتر خبرگزاری بانوان افغانستان گفت‌وگویی را با حلیمه وردک، مسوول انجمن ژورنالیستان بغلان ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید. 

معرفی

پاسخ: حلیمه وردک هستم. تعلیمات ابتدایی تا بخش لیسه را در یکی از مکاتب نسوان در ولایت پلخمری به اتمام رساندم و در سال ۱۳۹۲ هـ.ش. بعد از سپری نمودن آزمون کانکور مؤفق به راه‌یابی در دانشکده‌ی ادبیات و علوم بشری – دیپارتمنت زبان و ادبیات پشتو دانشگاه بغلان شدم و خوشبختانه با موفقیت تمام توانستم از این دیپارتمنت نیز سند تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی/ لیسانس بدست آورم.

پرسش: فعالیت‌های تان در جریان دوران تحصیلی چه بوده است؟

پاسخ: از دوران دانش‌آموزی علاقه‌ی خاصی به رسانه‌ها و انجام کار در آنها را دارم و این علاقه‌مندی بالآخره باعث شد تا نخستین فعالیت‌های خود را از سخنرانی و گردانندگی در برنامه‌های کوچک شروع کنم و خوشبختانه با تلاش‌های خود توانستم در این هنر مؤفق باشم و حتی در ارگ ریاست جمهوری نیز برنامه داشته باشم. صنف دوم دانشگاه بودم که در برنامه‌ی تحول و عدالت که از سوی ارگ ریاست جمهوری با اشتراک جوانان از ۳۴ ولایت در قصر سلام خانه‌ی ارگ برگزار شده بود، گردانندگی داشتم و خوشبختانه بمنظور گردانندگی عالی این برنامه با سه زبان (دری، پشتو و ازبکی) از سوی رییس جمهور افغانستان و سایر مسوولان مورد تقدیر و تمجید قرار گرفتم. از سویی هم همیشه تلاش داشتم تا صدای بانوان و دختران رنج‌دیده و ستم‌دیده‌ی کشورم باشم و تا حد توان برای رساندن این قشر به حق و حقوق شان صدا بلند کردم. در ضمن در زمینه‌های گوینده‌گی اخبار پشتو در یکی از رسانه‌ها، بعنوان تصحیح کننده یا ادیتور، بدوش داشتن انجمن زنان خبرنگار ولایت بغلان، داشتن مسوولیت کمیته بانوان خبرنگاران آزاد افغانستان، سخنگوی کمیته دادخواهی بانوان برای بانوان در بغلان، داشتن عضویت هیئت رهبری شبکه نهادهای جامعه مدنی بغلان و داشتن معاونیت تیم ولایتی یکی از پرودکشن‌ها در ولایت بغلان نیز تجربه‌ی فعالیت دارم و در حال حاضر نیز مصروف فعالیت در یکی دیگر از پرودکشن ها در ولایت بغلان هستم.

پرسش: چه انگیزه‌ای باعث شد تا شما فعالیت‌های تان را در عرصه‌ی بانوان اختصاص دهید؟

پاسخ: بیشترین قربانیان جنگ در کشور ما متأسفانه بانوان بودند. بانوان در حال حاضر در تمامی عرصه‌ها (اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و آموزشی) با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. همیشه دوست داشتم تا در راستای بالا بردن دانش و ظرفیت بانوان نقش داشته باشم و زنان را از حق وحقوق شان آگاه بسازم. من باورمند هستم که اگر در راستای آموزش زنان توجه و سرمایه‌گذاری خاصی صورت بگیرد بدون شک پس از آن جامعه بصورت سالم رشد می‌کند و در غیر آن هر روز شاهد وخیم شدن اوضاع خواهیم بود. من نیز باورمند هستم که تنها زنان می‌توانند که کمکی برای زنان ستم دیده بکنند و راه را برای حل مشکلات شان هموار بسازند. این دلایل من را وادار ساخت تا در عرصه‌ی فعالیت برای بانوان تلاش کنم.

پرسش: از دید شما به‌عنوان یک فعال حقوق زن؛ وضعیت زنان در ولایت بغلان چگونه است؟

پاسخ: خوشبختانه در سال‌های اخیر دولت برای زنان در ولایت بغلان توجه خوبی داشته است. امروزه زنان در ولایت بغلان در عرصه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و نسبت به گذشته خیلی آزادانه می‌توانند برای خود تصمیم بگیرند و از حق خود دفاع کنند. من همچنان بعنوان مسوول انجمن زنان خبرنگار در ولایت بغلان باید بگویم که در گذشته در رسانه‌های این ولایت به ندرت ما شاهد حضور زنان در رسانه‌ها بودیم ولی امروز بیشتر از ۳۰ بانو در رسانه‌های صوتی و تصویری این ولایت مصروف فعالیت هستند و بیشتر از ۸۰ بانو عضویت انجمن ژورنالیستان ولایت بغلان را دارند. همچنان ایحاد کمیته جندر در ادارات دولتی ولایات پیشرفت خوبی را برای بانوان به ارمغان آورده است. با این حال باز هم بسنده نیست و از مسوولان خواهان توجه بیشتر در راستای همکاری با بانوان هستم.

پرسش: شما فعالیت رسانه‌ای دارید ومسوول انجمن بانوان خبرنگار در ولایت بغلان نیز هستید؛ در مورد وضعیت بانوان خبرنگار در ولایت بغلان بیشتر برای مخاطبان ما معلومات دهید؟   

پاسخ: خوشبختانه جامعه‌ی ما همه روزه در حال رشد است و ما شاهد فعالیت‌های گسترده بانوان در تمامی عرصه‌ها از جمله خبرنگاری هستیم. طوریکه قبلا متذکر شدم قبلا در رسانه‌های این ولایت به ندرت می‌توان شاهد حضور بانوان بود اما امروز بیشتر از ۳۰ تن عملا مصروف فعالیت در رسانه‌ها و ۸۰ بانو نیز عضویت انجمن خبرنگاران این ولایت را دارند که اکثریت شان دانشجویان دانشکده‌ی خبرنگاری هستند.

پرسش: سال‌های زیادی است که شما در ولایت بغلان فعالیت دارید؛ بیشتر با چه نوع چالش‌هایی بعنوان یک بانو در این ولایت روبرو شده اید؟

پاسخ: بدون شک جنگ در جامعه افغانستان نه تنها در ولایت بغلان بل در تمامی ولایات بر روی تمامی افراد تأثیرات منفی خود را داشته است. زنان در ولایت بغلان بیشتر با چالش‌هایی از جمله کم‌سوادی، نداشتن امنیت، مشکلات اقتصادی سنتی بودن جامعه و کمبود فرصت‌های شغلی دست و پنجه نرم می‌کنند.

پرسش: از دید شما کارکرد دولت برای بهبود وضعیت بانوان در ولایت بغلان چقدر مثمر بوده است؟

پاسخ: از نظر من فعالیت‌های حکومت در راستای بهبود زنان در چند سال اخیر در خور ستایش است اما بسنده نیست. حضور زنان در شورای عالی صلح، دادن پست‌های کلیدی برای بانوان، حضور زنان در وزارت خانه و ریاست‌ها و همچنان اشتراک زنان در تصمیم‌گیری‌های بزرگ از جمله دست‌آوردهای حکومت در راستای فعالیت برای بانوان افغانستان است.

پرسش: خواست تان از دولت افغانستان برای بهبود وضعیت زنان چه است؟

پاسخ: فراهم ساختن فرصت‌های آموزشی و شغلی و سهم دادن بیشتر بانوان در مسایل بزرگ وسیاسی کشور از جمله خواسته‌های من از دولت افغانستان هست.

ترتیب: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail