مسوولان بخش بانوان کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران در حوزۀ غرب و خبرگزاری بانوان افغانستان، در نشستی با مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی مقام ولایت هرات، پیرامون چالش‌های زنان خبرنگار در ولایت هرات، گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

این نشست که با حضور برخی از زنان خبرنگار هرات، برگزار شده بود؛ زنان خبرنگار، تهدیدات امنیتی و عدم دسترسی به اطلاعات را از جمله عمده‌ترین چالش‌های فرا راه شان عنوان کردند.

عاطفه غفوری، مسوول بخش بانوان، کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در حوزۀ غرب، خواهان توجه جدی مسوولان مقام ولایت هرات، برای حل چالش‌های زنان خبرنگار در هرات شد.

 مسوول بخش کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در حوزۀ غرب در ادامه افزود: “تمام سفر‌های که برای خبرنگاران تدارک دیده می‌شود، باید برای زنان خبرنگاران سهم پنجاه درصدی در نظر گرفته شود و در کنار این، بورسیه‌های تحصیلی برای زنان خبرنگاران در نظر گرفته شود “.

در  همین حال، حال مسوولان خبرگزاری بانوان افغانستان، به مشکلاتی چون تبعیض بین زنان و مردان خبرنگار و از بی توجهی برخی از مسوولان دولتی در ارائه اطلاعات به خبرنگاران خواهان توجه جدی مقام ولایت شد.

سودابه احراری، مدیر مسوول خبرگزاری بانوان افغانستان، می‌گوید: ” در بعضی موارد زنان خبرنگار از سوی برخی از مسوولان دولتی مورد تبعیض قرار می‌گیرند و این موضوع برای زنان خبرنگار یک چالش جدی تلقی می‌شود “.

در کنار این خبرنگاران حاضر در این نشست، خواهان در نظر گرفتن نمرات زمین برای زنان خبرنگار شدند.

الهه ساحل، خبرنگار، در رابطه می‌گوید: “بعضی از امتیازات برای مردان خبرنگار در نظر گرفته می‌شود و در این میان نباید زنان خبرنگار مورد تبعیض قرار گیرند”.

در پایان نشست، معاون اجتماعی مقاوم ولایت هرات، برای زنان خبرنگار وعده داد  که برای رفع چالش‌های خبرنگاران زن توجه جدی صورت می‌گیرد.

او در ادامه افزود: در آینده نزدیک به منظور حل مشکلات زنان خبرنگار، نشستی را با بانوی نخست افغانستان ترتیب خواهد داد.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail