تیم رباتیک دختران افغانستانی، برای شرکت در مسابقه‌ی بین‌المللی رباتیک در کشور استونیا که قرار است تا یک ماه دیگر برگزار شود مصروف ساخت ربات زراعتی هستند. آنان از آمادگی کامل شان برای شرکت در این مسابقات سخن می‌زنند.

مسوولان تیم دختران رباتیک می‌گویند از دوسال به اینسو این تیم در مسابقات مختلفی شرکت داشته که در هر مسابقه توانسته است مقامی را برای افغانستان کسب کند.

فرزانه نیکپور، مسوول تیم دختران رباتیک می‌گوید: این تیم از  سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون در ۹ مسابقه در کشور‌های مختلف شرکت کرده و قرار است تا یک ماه دیگر برای شرکت در مسابقۀ ربات‌ها عازم کشور استونیا شود.

او در ادامه می‌افزاید: ” قرار است در ۲۷ نوامبر سال جاری در کشور استونیا برگزار شود و تیم دختران رباتیک با آمادگی کامل در این مسابقات شرکت خواهند کرد “.

تیم دختران رباتیک متشکل از شش دختر دانش‌آموز  زیر هفده سال است.

این دختران حدود یک ماه پیش جایزۀ (چنج میکر) را در سطح آسیا بدست آورند و در حال حاضر برای شرکت در  مسابقه ربات‌ها در کشور استونیا مصروف ساخت ربات زراعتی هستند.

لیدا عزیزی، عضو تیم می‌گوید: با سعی و تلاش فروان و کار تیمی در هر مسابقه‌ای که شرکت کردند توانستند مدال بگیرند و در مسابقه‌ی پیش رو که در کشور استونیا برگزار می‌شود کاملا آمادگی دارند.

از سوی هم فاطمه قادریان عضو دیگر تیم رباتیک می‌گوید:  آنان با تمام مشکلات اجتماعی، و خانوادگی مبارزه کردند و توانستند چهرۀ دیگری از دختران افغانستانی را در سطح جهان به نمایش بگذارند.

او می‌گوید:” پس از برنده شدن در مسابقات فرست گلوبال دید جهانیان نسبت به دختران افغانستانی عوض شد واین تغییر سبب شد که ما در هر مسابقه بیشتر‌ از پیش تلاش کنیم “.

گفتنی است که این دومین  حضو این تیم در مسابقات ربات‌ها در کشور استونیا است تیم دختران رباتیک در نخستین دور این مسابقات که سال پار برگزار شد توانستند مقام قهرمانی را در سطح آسیا کسب کنند.

تیم دختران ریاتیک افغان، در سال ۲۰۱۷ میلادی در ولایت هرات ایجاد شد. این تیم در اولین حضورش در مسابقات جهانی رباتیک فرست گلوبال در کشور آمریکا شرکت کردند و توانستند مدال  نقره را بگیرند پس از آن مسابقه، این تیم محراق توجه رسانه‌ها و کشور‌های مختلف قرار گرفت.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail