کارگاه آموزشی یک روزه‌ی تحت نام ” گزارش‌دهی در انتخابات” از سوی انجمن اجتماعی زنان ژونالیست افغان و زنان ژورنالیست فنلند؛ برای شماری از زنان خبرنگار در ولایت هرات  امروز(۱۷میزان) برگزار شد.

مسوولان برگزار کننده، آموزش  مواردی چون، کود‌های اخلاقی ژونالیست و مصوونیت خبرنگاران  درگزارش‌دهی از انتخابات را به منظور بهبود عملکرد خبرنگاران در جریان گزارش‌دهی از انتخابات  موضوع مهم عنوان می‌کنند.

فرزانه محمدی، مسوول انجمن  اجتماعی زنان ژورنالیست افغان در ولایت هرات، در رابطه می‌گوید: انتخابات یک پروسه‌ی ملی است؛ رسانه‌ها و خبرنگاران نقش ارزنده‌ای در پوشش انتخابات و موارد مربط به آن را دارند؛ بناً برای خبرنگاران لازم است تا مواردی را در مورد پوشش هر چه بهتر روند انتخابات بدانند.

بانو محمدی در ادامه می‌افزید: “در سیمیناری که امروز برای خبرنگاران زن در هرات برگزار شده، مواردی چون کود‌های اخلاقی، نقش زنان در سیاست، مصوونیت خبرنگاران در جریان انتخابات آموزش داده شد تا خبرنگاران بتوانند آنگونه که حرفه‌ای خبرنگاری حکم می‌کند در گزارش‌دهی از انتخابات عمل کنند “.

در همین حال برخی از زنان خبرنگار از برگزاری این چنین برنامه‌ها استقبال نموده و آن را برای افزایش اندوخته‌های شان موثر می‌دانند.

سیمین صدف، خبرنگار می‌گوید:” با اشتراک در این سیمینار مواردی را آموختم که می‌توانم با استفاده از آن گزارش‌های بهتر و حرفه‌ای‌تری از انتخابات پیش‌رو داشته باشم “.

با این حال برخی ازخبرنگاران می‌گویند: خبرنگاران در وضعیت‌های چون، انتخابات نیاز دارند تا نکات و موارد زیادی در مورد تهیه گزارش و خبر از جریان انتخابات بدانند و برای آموختن این موارد شرکت در چنین کارگاه‌ها الزامی است .

آمنه فاضل خبرنگار، می‌گوید: “اشتراک در این برنامه برایم خیلی مفید واقع شد مواردی در این سیمینار آموزش داده شد که دانستن آن برای ما خبرنگاران الازمی است “.

در کنار این هما عیلزایی یکی دیگر از شرکت کنندگان این کارگاه، نیز از برپایی اینگونه برنامه‌های آموزش استقبال نموده و گزارش‌دهی به صورت حرفه‌ای از روند انتخابات را موضوعی مهم می‌خواند.

وی می‌گوید: ” گزارش‌دهی از انتخابات روندی اساس و مهم است؛هر قدر که ما خبرنگاران حرفه‌ای عمل کنیم می‌توانیم تاثیرگذاری بیشتری را داشته باشیم “.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail