شرکت تولیدی و صنایع دستی زنان افغان، از یک سال به این سو به هدف تقویت و حمایت تولیدات داخلی ایجاد گردیده است. به منظور آگاهی بیشتر در مورد تولیدات و خدمات این شرکت، خبرگزاری بانوان افغانستان با فتانه بیات مسوول شرکت تولیدی و صنایع دستی زنان افغان، گفتگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش:  در مورد شرکت تولیدی و صنایع دستی زنان افغان معلومات دهید؟     

پاسخ:  از یک سال به اینسو شرکت تولیدی صنایع دستی زنان، افغان فعالیت‌اش را آغاز کرده است به تعداد هشت کارمند رسمی دارد و در کنار تولیدات غذایی مختلف دوره‌های آموزشی ظرفیت‌سازی برای دختران نیز دارد و این دوره‌های آموزشی  شامل ، مربا سازی ،سوزن و … است.

پرسش: هدف شما از ایجاد این شرکت و برپایی دوره‌هایی آموزشی برای زنان چه است؟

پاسخ: هدف‌ام از ایجاد این شرکت این بود چون من در یکی از رسانه‌ها کار می­کردم وگزارش‌های در ارتباط  با زنان را تحت پوشش قرار می­دادم و می­دیدم که زنان به مشکلات جدی مواجه هستند و در کنار این من در یکی از مکاتب شهر کابل معلم هستم و هر روز شاهد بودم طفلک‌های که قلم و کتابچه یا لباس منظم نداشتند زمانی که با این شاگردان صحبت کردم آنان می­گفتند که پدرشان کراچی ران، نان وا  یا قریب کار است و نمی­تواند به سرو وضع شان رسیدگی کند. روی این منظور تصمیم گرفتم که مادران این اطفال صاحب شغلی شوند تا بتوانند در زندگی شان تغییری را ایجاد کنند؛ برای رسیدن به این هدف‌ام هشت دختر خانم را برای آموزش زنان، در بخش‌های مختلف استخدام کردم و این خانم‌ها توانستند دورۀ آموزشی را موفقانه  به پایان برسانند و در حال حاضر استقلالیت اقتصادی دارند و در سر وضع اطفال شان نیز تغییر آمده است.

 پرسش: در مورد تولیدات این شرکت معلومات دهید؟

پاسخ: تولیدات ما در مجموع  سوزن دوزی، مکرومه بافی و در کنار این مواد خوراکی از قبیل کلوچه خجور، بقلوه، ترشی و مربا نیز در شرکت ما تهیه می‌شود.

پرسش: بازار فروش تولیدات تان  چگونه است؟

پاسخ: چون محصولات غذایی کشور‌های همسایه تمام بازار را فرا گرفته و برای اینکه بتوانیم با آنان رقابت کنیم ما محصولات خود را با کیفیت عالی به بازار عرضه می­کنیم تا که تولیدات وطن ما مورد حمایت و پسند هموطنان ما قرار گیرد.

پرسش: چه سهولت‌های را برای مشتریان تان دارید؟

پاسخ: خوشبختانه ما توانستیم برای ایجاد سهولت برای مشتریان مان وب سایتی بسازیم و از این طریق هموطنان ما می‌توانند به صورت آنلاین محصولات ما را خریداری کنند و در بخش خدمات ارسالی تعدادی از  زنان را استخدام کردیم که اجناس سفارش شده را سر وقت بهرای مشتریان می‌رسانند.

پرسش: استقبال مردم از  کار زنان و تولیدات شرکت تان چگونه است؟

 خوشبختانه محصولات ما مورد استقلال بیشتر خانواده‌ها و هموطنان عزیزما قرار گرفته و ما مشتری‌های دایمی داریم که همیشه از محصولات وطنی استفاده می­کنند و محصولات شرکت  ما را حمایت می‌کنند.

پرسش: چالش عمدۀ تان به عنوان یک زن بازرگان چیست؟

پاسخ: چالش عمده‌ای که فرا راه تمام زنان تجارت پیشه قرار دارد این است که بازارمناسب و مشخصی برای زنان تجارت‌پیشه وجود ندارد تا خانم‌ها در این بازار جمع شوند و محصولات خود را عرضه کنند تاعلاقه مندان صنایع دستی بیایند و از یک مرجع مشخص خریداری کنند.

 ترتیب: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail