نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی مواد تشکیل دهند‌ه‌ی هستند که برای افزایش انرژی و عملکرد ذهنی به بازار عرضه شده اند.

تقریبا تمام نوشیدنی‌های انررژی زا حاوی کافئین از مواد تشکیل دهنده برای تحریک عملکرد مغز و افزایش هوشیاری و تمرکز هستند.

امروزه جوانان اعم از پسر و دختر از نوشیدنی‌های انرژی زا برای تامیین انرژی بدن شان استفاده می‌کنند. در گذشته‌ها مصرف کننده‌گان نوشیدنی‌های انرژی زا را بیشتر مردان تشکیل می‌داد اما در این اواخر تعداد مصرف کننده‌های خانم نیزا افزایش یافته است.

برخی از دختران می‌گویند با وجود اینکه از ضرر‌های نوشیدنی‌های انرژی آگاهی دارند با آن هم  نوشیدن آن برای شان یک عادت شده است.

آتنا مجیدی، که مدت یک سال می‌شود به صورت متواتر از انواع مختلف نوشیدنی‌های انرژی زا می‌نوشد می‌گوید از ضرر‌های این نوشیدنی‌ها به خوبی آگاهی دارد اما به این باور است که در کنار این ضررها فایده‌های زیادی به بدن دارد.

او می‌گوید: “عادت دارم که روز یک انرژی بخورم و اگر روزی انرژی نخورم  کسل و خواب آلودم “.

در کنار این رومینا فضلی، معتقد است که بدن انسان به انرژی نیاز دارد خصوصا کسانی‌که ورزش می‌کنند.

وی می‌گوید: “سه ماه می‌شود کلپ می‌روم و استادم برایم توصیه کرده که باید از نوشیدنی‌های انرژی زا استفاده کنم و من هم هر روز یا روز در میان انرژی استفاده می‌کنم “.

اما در این میان برخی از دختران نوشیدن انرژی را برای خود مضر می‌دانند و سعی می‌کنند کمتر استفاده کنند

مدینه می‌گوید: “من مانستر زیاد دوست دارم اما به دلیل اینکه نوشیدن آن به خانم‌ها ضرر دارد زیاد نمی‌خورم “.

در همین حال برخی از فروشندگان از افزایش خریداران خانم سخن می‌زنند.

حاجی عالم، فروشنده سوپر مارکت می‌گوید: “نسبت به سال‌های قبل دختران و خانم‌ها بیشتر میایند انرژی می‌خرند “.‌

از سوی هم عده‌ی از دختران به دلیل ترس از نا باروری و ایجاد کیست از استفاده نوشیدنی‌های انرژی زا خود داردی می‌کنند.

سمیرا می‌گوید: “نوشیدن انرژی به زنان بیشتر ضرر دارد و بخاطر وجود اسپرم داخل انرژی‌ها باعث نازایی و وجود کیست‌ها می‌شود و همچنان به معده و گرده هم ضرر دارد “.

این در حالی است که برخی از داکتران ضرر‌های  نوشیدنی‌های انرژی زا را برای مردان و زنان یکسان عنوان می‌کنند و از این نوع نوشیدنی‌ها به عنوان کشنده‌ی خاموش یاد می‌کنند.

 داکتربهرام بها، متخصص داخله می‌گوید: “نوشیدنی‌های انرژی با ترکیباتی که دارند مشکلات زیادی را در سیستم هضمی بوجود می‌آورند که  سبب بلند رفتن اسید معده می‌شود و می‌تواند مشکلات جدی صحی را ایجاد کند “.

آقای بها در ادامه می‌فزاید: “نوشیدن انرژی سبب بوجود آمدن کیست نمی‌شود اما سبب رشد و تقویت کیست می‌گردد و همچنان سبب ناباروری نمی‌شود ولی سبب سقط جنین شده می‌تواند “.

لازم به ذکر است که در چند سال پسین به شکل فزاینده‌ی انواع و اقسام نوشیدنی‌های انرژی زا با ترکیبات و طعم‌های مختلف وارد بازار گردیده است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail