هشتم مارچ روز جهانی زن یک‌بار دیگر فرا می‌رسد. از این روز در تمام کشورهای جهان تجلیل به عمل می‌آید. افغانستان نیز از این گزینه دور نبوده و همه ساله از سوی نهادهای دولتی و غیر دولتی این روز گرامی‌داشت می‌شود. اما عده‌ای زیادی از مدافعان حقوق زن به این باور اند که تجلیل و گرامی‌داشت از این روز در افغانستان نمایشی بوده و هنوز هشتم مارچ‌ آنطور که باید در افغانستان جایگاه خود را پیدا نکرده است. به همین بهانه با سیکنه حسینی نماینده مردم هرات در شورای ولایتی گفتگویی ترتیب داده‌ام.

پرسش: در ابتدا می‌خواهیم از شما در مورد فلسفه هشت مارچ بشنویم؟

پاسخ: سلام علیکم روز همبستگی زنان مبارک

این روز مصادف با روزی است که عده‌ای از زنان در یکی از کارخانه‌های ایالات متحده آمریکا مشغول به کار بودند. برابر با مردان کار می‌کردند اما مزد برابر دریافت نمی‌کردند دست به حرکت جمعی زدند و عدهای هم  جانشان را برای رسیدن به هدف از دست دادند. این باعث شد که عده‌ای از زنان تلاش کنند وهشت مارچ را به نام روز همبستگی زنان به سازمان ملل ثبت کنند.

پرسش: هشتم مارچ در افغانستان با این همه خشونت برزنان چه جایگاهی می‌تواند داشته باشد؟

پاسخ: در افغانستان هشت مارچ تجلیل می‌شود اما درحد نمایشی چند سخنران تعیین می‌شوند و باید در مورد حمایت از زنان حرف بزنند. دراین روز زنان باید یک برنامه قوی و با هدف مشخص باید داشته باشند و یا برای برنامۀ از قبل تعیین شده حرکت کنند، یا نتیجۀ کار مهمی که برای زنان انجام داده اند در این روز برای مردم ارائه کنند.

پرسش: اگر در مورد تاثیر گذاری هشت مارچ در افغانستان اشاره کنید؟

پاسخ: تنها تاثیرش، دولت مداران ما می‌توانند از این فرصت جایگاه کسب کنند و مورد تائید جامعه بین‌المللی قرار بگیرند

پرسش: اکثرا به این باور اند که  زن بودن در افغانستان شده است سوژه­‌ی خاص. سوژه‌­ای برای رسانه­‌ها، سوژه‌­ای برای جامعه‌­ی مدنی و سوژه­ای برای خودنمایی بین‌المللی. با این حرف چقدر موافق هستید؟

باید ابتدا دلیلش مورد بررسی قرار بگیرد که ما فقط سوژه شده ایم. دلیلش هم این است که ما از اصل هدف دور شده ایم، فکر می‌کنم سوژه بودن هم خوب است به شرطی که از شرایط بتوانیم استفاده کنیم و این فرصت طلایی است اگر منسجم تر وبا برنامه حرکت کنیم به نتیجه خوبی دست می‌یابیم.

پرسش: در مورد برنامه‌های وزارت امور زنان برای کاهش خشونت بگویید آیا صرف آگاهی‌دهی موثر بوده است؟

در این دوره وزارت، ما شاهد برنامه جدید نبوده‌ایم .فقط برنامه‌های قبلی است. مشکل این است که فقط دیدگاه و توقع از وزارت امور زنان است که باید کار کند در صورتی که همه اداره‌ها مسئول هستند.در زمینه انسجام و همگرایی زنان هم در مرکز و هم در سطح ولایات خیلی موفق نبوده اند.

اگر از دیدگاه اسلامی نگاه کنیم آگاهی حرف اول را دارد آیات و روایات فراوانی وجود دارد باید مورد مطالعه قرار داد که آیا این آموزش به صورت کافی و درست انجام شده است که به یک آگاهی کامل رسیده باشد. اگر آگاهی درست انجام شود ما شاهد تغییر وضعیت واقعی می‌بودیم، متاسفانه این آگاهی ناقص انجام شده است و یکی از نتایج آن رشد خشونت‌ها و عقب رانده شدن زنان بوده است.

در آخر اگر کدام پیامی داشته باشید.

پیام من برای زنان این است که در این روز از مسئولان سوال شود که اداره شما چه اندازه به تعهدات خود نسبت به برنامه‌هایی که وعده داده است جامه عمل پوشانده است. از  وزارت و ریاست‌های امور زنان نیز سوال شود کدام اداره‌ها به برنامه‌های دولت و تعهدات بین المللی عمل کرده است بعد مردم و خصوصا جناب رئیس جمهور به هرات آمد گفتند که با زن ستیزها بر خورد خواهد کرد مشخص شود تا گامی بر داشته شود آن شاءالله.

ترتیب: سودابه احراری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail