زنی در حدود ۵۰ ساله با صورتی چروکیده و دست‌های خراشیده، هر چند تظاهر می‌کند که هنوز هم قوی است، اما زمانی که از او در مورد زندگی‌اش بیشتر می‌پرسم گاهی اشک در چشمش جمع می‌شود ولی زود موضوع را تغییر می‌دهد، می‌خندد و می‌گوید که به خودش افتخار می‌کند.

او که ۱۵ سال پیش در بدترین وضعیت اقتصادی‌اش بیوه شده بود می‌گوید که هفت فرزند خود را با پول حاصل از مهره‌بافی، خامک و آیینه‌دوزی‌ به تنهایی بزرگ کرده است.

نامش فضیله است و توانسته سه فرزندش را تا مقطع لیسانس همراهی کند، اکنون پسر بزرگ او در یکی از دانشگاه‌های خصوصی استاد است و چهار فرزند دیگرش نیز دانش‌آموز مکتب اند.

فضیله می‌گوید: «وقتی بیوه شدم هیچ کسی حتی خسر و خشویم مرا کمک نکردند، می‌گفتند که به تنهایی نمی‌توانم فرزندانم را بزرگ کنم اما حالا می‌گویند به تو تسلیم استیم ».

فضیله با درآمد اندکی که از راه خامک و آیینه‌دوزی لباس‌ها به دست آورده توانسته محفل عروسی پسر بزرگش را برگزار کند و اکنون دو پسر دیگرش نیز صاحب شغل شده اند.

وی می‌گوید حالا زندگی او بسیار خوب شده و تمامی مشکلات اقتصادی‌اش رفع شده و بیان می‌دارد: «هیچ وقت خودم را کم نیاوردم، نگفتم که ندارم، فقط تلاش کردم زندگی‌ام بهتر شود و شد ».

با این‌که فراز و نشیب روزگار فضیله را از نعمت سواد محروم کرده، می‌گوید که قرآن و تفسیر را یاد دارد، با این حال او باور دارد که زنان و مردان با هم هیچ تفاوتی ندارند و اگر زن بخواهد می‌تواند بیشتر از یک مرد فعال باشد و برای خودش خوش‌بختی به ارمغان بیاورد، چون او توانسته که هفت  فرزند خود را به تنهایی بزرگ کند و برای هرکدام آینده‌یی بسازد.

او که برخی روزها حتی نان برای خوردن نداشته و زندگی‌اش را به بسیار سختی گذرانده است، این مدت پانزده سال را به مهره‌دوزی، خامک و آیینه‌دوزی در لباس‌های گند افغانی پرداخته، اما نگذاشته که فرزندانش زیر دست کسی بزرگ شوند و یا این که سرنوشت بدی داشته باشند.

وی می‌افزاید: «هیچ‌گاهی به دیگران تکیه نکردم به این دلیل امروز هرکسی من و فرزندانم را می‌بیند فکر می‌کند که ثروتمندترین خانواده هستیم ».

فضیله پس از ۱۵ سال کلنجار رفتن با نخ و سوزن، اکنون چشمانش او را برای خامک‌دوزی یاری نمی‌کند، گاهی پخته‌دوزی و آیینه‌دوزی می‌کند و خامک دوزی را برای دختران‌اش گذاشته است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail