خرید و استفاده بیش از حد لوازم آرایشی توسط زنان شکایت شوهران شان را بر انگیخته است. به باور قسمت زیادی از معاش اندک شان صرف هزینه‌ی آرایش خانم‌های شان می‌شود.

عبدالرحمان احمدی یکی از شهروندان شهر هرات، کارمند دولت است. او می‌گوید که معاشش اندک است ولی به دلیل علاقه‌ی همسرش به آرایش قمست زیادی از این پول برای خرید آرایش مصرف می‌شود.

او می‌گوید: ” خانم من به آرایش کردن علاقه زیادی دارد و از لوازم آرایشی خیلی استفاده می‌کند، او در هر ماه که من معاش خود را می‌گیرم بعضی وقت‌ها حتی یک هزار افغانی برای خریداری این لوازم می‌گیرد و این در حالیست که من در ماه فقط ۱۵ هزارافغانی معاش می‌گیرم و بر علاوه آن نیازهای دیگری هم است که باید برای شان پول بپردازم “.

در همین حال بسیاری از خانم‌ها می‌گویند، لوازم آرایشی در زندگی آنها نقش مهم دارد آنان به دلایل گوناگون از جمله زیبایی، منظم و مرتب بودن و بالا بردن اعتماد به نفس خود از این لوازم استفاده می‌کنند و همچنان پول زیادی را برای خرید این لوازم مصرف می‌کنند.

سپیده روشن ازجمله خانم‌های است که برای استفاده از لوازم آرایشی مقدار پول زیادی مصرف می‌کند و دوست دارد همیشه از این لوازم استفاده کند.

وی می‌گوید: ” آرایش تاثیر زیادی بالای روحیه ما دارد و استفاده از آن موجب بالا رفتن اعتماد به نفس‌ ما می‌شود و به همین دلیل همه ما خانم‌ها بیشتر دوست داریم از لوازم آرایشی استفاده کنیم و پول زیادی برای خرید آن مصرف کنیم “.

سپیده همچنان می‌افزاید که وی در یک ماه، پیش از ۵۰۰ افغانی جهت خرید لوازم آرایشی مصرف می‌کند و می‌گوید قیمت این لوازم در بسیاری از ‌فروشگاه‌ها متفاوت است، به همین دلیل او برای خرید لوازم خود نظر به قیمت‌های مختلف آن به مشکل روبرو می‌شود.

عارفه عظیمی  نیز می‌گوید، دوست دارد به هرجای که می‌رود منظم‌تر دیده‌ شود به همین دلیل بیشتر از لوازم آرایشی استفاده کرده و پول زیادی بالای آن مصرف می‌کند.

وی می‌گوید: ” من به دلیل این که به آرایش علاقه زیادی دارم و در پهلوی آن کیفیت این لوازم برای من از ارزش بالاتری برخوردار است، لوازم خود را از کشور‌های دیگر سفارش می‌دهم و برای این کار هزینه زیادی را پرداخت می‌کنم “

 در همین حال بسیاری از فروشنده‌های لوازم آرایشی، خرید و استفاده بیش از حد برخی زنان را تایید می‌کنند

احمد شکیب، یکی از فروشنده‌های لوازم آرایشی می‌گوید: “ما مشتری‌های زیادی داریم و برخی آنها خانم‌های هستند که حتا در یک ماه ۸۰۰ افغانی و بیشتر از آن برای خرید لوازم آرایشی خود پرداخت می‌کنند ولی لوازم که ما به مشتریان خود می‌فروشیم هر کدام دارای کیفیت‌های متفاوت بوده و به همین دلیل قیمت‌های متفاوت دارند و خانم‌ها همچنان نظر به اقتصاد خود این لوازم را خریداری می‌کنند “.

احمد همچنان می‌گوید امروزه خانم‌ها به زیبایی و بهداشت خود توجه بیشتری داشته و نسبت به سال‌های قبل پول هنگفتی را برای خریداری این لوازم پرداخت می‌کنند.

گزارشگر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail