گزارشگر: فریبا آرام

مرکز تجارتی خدیجه‌الکبرا یکی از مراکز تجارتی زنان برای زنان است و زنان تجارت پیشه زیادی صنایع دستی شان را در این مکان به فروش می‌رسانند اما موقعیت این مرکز از شهر دور بوده و همواره این دلیل باعث شده تا فروشنده‌گان از کم بودن مشتری شکایت کنند تا حدی که بعضی از این فروشنده‌گان بخاطر ضرر زیاد در کار شان مجبور شدند تا دکان‌های خود را ببندند.

شاه بی بی حکیمی یکی از فروشندگان مرکز خدیجه‌الکبرا که بخاطر فروشات کم و کرایه زیاد دکان شاکی است می‌گوید: “ماهانه چهار هزار باید کرایه دکانم را بدهم در حالی که فروشاتم در ماه به این مقدار پول نمی‌رسد”.

او همچنان می‌افزاید که قبلا صنایع دست‌ساز خودش را به فروش می‌رساند اما چون فروش نداشت مجبور شده است بیشتر بدلی جات و مواد وارداتی را به فروش برساند و می‌گوید: “دریغ از صد افغانی فایده که برایم در آخر ماه برسد”.

مرکز خدیجه الکبرا تحت حمابت ریاست امور زنان است و این ریاست می‌گوید ما برنامه‌های حمایوی زیادی در این مکان برای بالا بردن فروشات شان انجام می‌دهیم.

محبوبه جمشیدی رییس امور زنان ولایت هرات می‌گوید: ” ما تلاش می‌کنیم مکانی داخل بازار برای شان آماده کنیم”.

او همچنان تایید می‌کند که این مکان از بازار دور است اما می‌گوید خود زنان تاجر به دل خود این مکان را انتخاب کردند و شروع به کار کردند.

خانم رحمانی یکی دیگر از فروشنده گان این مرکز است و دلیل نبود بازار فروش را شرایط بد اقتصادی که مردم دچارش هستند، می‌داند و می‌گوید: ” تا زمانی که بیکاری در جامعه زیاد باشد فروشات ماهم رونق نخواهد یافت”.

او همچنان یکی دیگر از دلایل فروشات کم را نبود تبلیغات درمورد این مکان می‌داند و می‌گوید که هنوز زنان زیادی هستند که از وجود این مکان برای خانم‌ها آگاهی ندارند و باید در رسانه‌ها آگهی‌دهی شود.

زنان تاجری که در این مکان سرمایه گذاری کردند تلاش زیادی برای تغییر مکان این مرکز به جای دیگری کردند اما تا حال به نتیجه‌ای نرسیدند.

نفس گل جامی مسوول مرکز تجارتی خدیجه الکبرا می‌گوید: “ما با نماینده خانم رولا غنی، بانوی اول افغانستان در اتاق های تجارت نشستی داشتیم و خواستار مکان مناسب داخل بازار شدیم و وعده‌هایی هم دریافت کردیم اما تا حال عملی نشده است”.

مرکز تجارتی خدیجه‌الکبرا تنها مرکز تجارتی مختص خانم‌ها است و زنان تاجر علاقه زیادی برای کار در این مکان دارند اما نبود بازار مناسب باعث شده است تا علاقه‌مندی شان کم شده و عده‌ای حتی از کار کردن در این مکان منصرف شوند.

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail