گزارشگر: فروزان فروغ خاوری

صداهای بلند موسیقی در جشن­‌ها به ویژه محافل خوشی زنانه شماری از زنان را به خصوص خانم‌های مسن را اذیت کرده و سبب ناراحتی آنان می‌شود.

این زنان می­‌گویند با وجودی که صداهای بلند برای شان ناخوشایند است اما مجبور هستند که در این محافل شرکت کنند چون به باور آنان اگر اشتراک نکنند یک نوع بی احترامی به صاحب محفل محسوب می­‌شود.

بنا به گفته­‌های بعضی از این خانم‌­ها اشتراک کردن در محافل خوشی سبب خسته­‌گی و سردرد شان می‌­شود.

سیمین حسینی می­‌گوید:« در عروسی‌­ها طبیعتا سر و صدا و صداهای ساز و سرود زیاد است چون محفل خوشی است. اما این صداهای بلند برای من نا خوشایند بوده و باعث می‌شود که سردرد شوم .»

در همین حال زینب صالحی که مانند سیمین به صدای بلند موسیقی حساسیت داشته می­‌گوید هر زمان که به عروسی می‌رود از رفتن­‌اش پشیمان می­‌شود چون بعد از آن دچار سردرد شدیدی می­‌شود.

در همین حال مسوولان تالارهای پذیرایی می­گویند در ایجاد این مشکل آنان هیچ نقشی ندارند.

داوود مسوول یکی از تالارهای شهر هرات می­‌گوید:«ما در قبال این که درمحافل صدای موسیقی بلند یا پایین است هیچ مسوولیتی نداریم چون ما تالار را به صاحب محفل به کرایه می­‌دهیم و خود صاحب محفل مسوول می­‌باشد.»

این در حالیست که میزبانان جشن‌ها می‌­گویند وجود موسیقی در محافل خوشی ضروری بوده و صفا بخش مجلس شان است.

حمیرا محمدی که میزبان محفل عروسی پسرش است دراین زمینه می­‌گوید:«صداهای بلند بیشتر برای خانم‌­های مسن مشکل ایجاد می­‌کند اما برای قشر جوان نبود موسیقی آن هم با صدای بلند محفل را خسته­‌کن می­‌سازد. در کنار این، موسیقی صفا بخش و خوشی بخش محفل ما است. یک روز عروسی داریم آن روز باید به یاد ماندنی باشد.صدای موسیقی هم تا بلند نباشد کیفیت ندارد پس ما مجبور هستیم که صدای موسیقی را بلند کنیم.»

اما در این بین زنانی نیز هستند که صدای بلند موسیقی برای شان شوق­‌آور بوده و باعث خوشحالی شان می‌گردد.

شرمیلا حسینی در این مورد چنین می­‌گوید:«هیچ وقت نمی­‌توانم موسیقی را با صدای پایین گوش بدهم چون صدای بلند موسیقی برایم شادی و خوشحالی می­‌بخشد. در عروسی­‌ها هم تا صدای موسیقی بلند نباشد برایم خوش نمی­‌گذرد.»

این گفته­‌ها در حالی مطرح می‌­شود  که به باور پزشکان صدای بلند موسیقی نه تنها به پردهء گوش صدمه می‌رساند بلکه سبب بروز انواع واقسام بیماری­‌های عصبی نیزمی‌گردد.

جمال افشار یکی از پزشکان در این زمینه می­‌گوید:« گوش انسان از سه بخش (گوش داخلی، وسطی و خارجی)تشکیل شده است. وهرگاه صدا از حد معمول زیاد­تر شود طبیعتا باعث می­‌شود که پرده گوش صدمه ببیند.چون گوش داخلی مسوول شنوایی است و به اعصاب ارتباط مستقیمی دارد پس به همین دلیل به اعصاب نیز صدمه می‌­زند و سبب بروز امراض روحی روانی می­‌گردد.»

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail