گزارشگر: فایزه ابراهیمی

همواره خبرهای ازخودکشی وخشونت علیه زنان را شنیده­‌اید. فایزه ابراهیمی عکاس خبرگزاری بانوان افغانستان خواسته تا روی دیگر صحفه را هم برای‌تان به نمایش بگذارد. صفحه که در آن زنان از یک چیز سخن می‌زنند. ” امید و تلاش”

رویا حکاک آموزگار

رویا حکاک یکی از آموزگاران  مکتب  امیرعلی شیر نوایی هرات است.

بانو رویا با گروپی از دانش آموزان این مکتب  در رقابت جوایز بین المللی (برتش کانسل) شر کت کرده بود با تلاش‌های وی مکتب امیرعلی شیرنوایی جایزه بین المللی (برتش کانسل) را بدست آورد.

خانم حکاک می گوید او برای آینده افغانستان امیدوار است و تا زنده است در راه آموزش به  فرزندان این دیار تلاش خواهد کرد.

مرضیه تمسکی فروشنده

مرضیه تمسکی هفت سال است که به فروشندگی مصروف است.او با فروش اجناس مختلف در اقتصاد خانواده‌اش کمک می کند.

خانم تمسکی می‌گویید از اوایل فروشندگی تا اکنون وضعیت اقتصادی خانواده او فرق کرده است.او از نخستین  فروشندهای زن درهرات است که در قسمت تولید و دوخت لباس افغانی  فعالیت گستره دارد.

مرضیه تمسکی به این باور است که زنان افغان توانایی‌های زیادی دارند و می‌توانند نقش مهمی در پیشرفت اقتصاد کشور داشته باشند.

فیروزه احمدی قالی باف

فیروزه احمدی یکی از زنان قالی باف در هرات است.

فیروزه با فروش قالی‌های دست بافی‌اش در اقتصاد خانواده کمک می‌کند.او می‌گویید که یک زن است اما ناتوان نیست و به توانایی‌های خود و زنان دیگر باور دارد.

نبیلا محمدی نقاش

نبیلا محمدی هژده سال سن دارد. مدت یک سال است که در یک آموزشگاه‌ نقاشی مصروف آموزش است. نبیلا می‌گویید، به جای مهاجرت و فرار از کشو این راه را انتخاب کرده است.

او با نقاشی‌هایش لبحند و شادی را برای دیگران هدیه‌ می‌دهد.

خاطره امید

خاطره امید یکی دیگر از بانوان توانایی هرات است که بازحمت زیاد هنرش را بر روی چوب نمایان می‌سازد. خاطره امید آثار زیادی را خلق کرده است از تسبیح‌ها چوبی گرفته تا دیوارهای مکان‌های تاریخی ولایت هرات.

خاطره که دانش آموزان زیادی را آموزش داده است هدف این کارش  را زنده نگهداشتن هنر حکاکی می‌داند.

لطیفه همدرد مدیر مکتب گوهرشاد

لطیفه همدرد مدیر مکتب گوهر شاد بیگم است. این مکتب به کمک خانم همدرد توانسته به برنامه‌های مختلف شرکت کند و برنده لقب مکتب نمونه افغانستان و جوایز(برتش کانسل) شود.

شاه بی بی فروشنده صنایع دستی

شاه بی بی حکیمی یکی از زنان موفق در عرصه فروش تولیدات بافندگی است.

او شش سال است که مصروف بافندگی می‌باشد. شاه بی بی می‌گوید برای داشتن یک زندگی راحت کار می‌کند. او از این که تولیدات دستی زنان را به فروش می‌رساند خوشحال است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail