گزارشگر: حسینه عظیمی

 

مسوولان صحت عامه ولایت هرات از افزایش ۲۷ درصدی عمل سزارین زنان در این ولایت خبر داده می‌گویند در سال گذشته ۲۶۰۰ مورد عمل سزارین در این اداره به ثبت رسیده است که این آمار در سال جاری به ۳۵۹۳ رسیده است.

محمد آصف کبیر سرپرست صحت عامه ولایت هرات با تایید افزایش آمار عمل سزارین می‌گوید،  سزارین در نزد زنان سبب کاهش مرگ ومیر مادران و اطفال شده است.

آقای کبیر افزود:”  با وجود ۲۷ درصد عمل سزارین، هنوز هم هرات در حد معیاری سزارین‌ها که سه درصد است نرسیده است. یعنی از بین تمام ولادت‌ها سه درصدش باید سزارین باشد که هرات هنوز به این حد نرسیده است.”

آقای کبیر سزارین را یکی از دلایل کاهش مرگ ومیر مادران در این ولایت دانست:”خوشبختانه توانسته‌ایم راهی برای جلوگیر از مرگ میر مادران دریابیم .افزایش عمل سزارین از طریق ارایه خدمت و آگاهی‌دهی در سطح ولایت هرات توانسته است مادران زیادی را از کام مرگ برگرداند.”

عمل سزارین تنها در مادران اثر بخش نبوده است بلکه توانسته  اطفال زیادی را نیز محافظت کند.

اینکه چرا در هرات آمار عمل سزارین به طور غیر متعارف بالا رفته است پزشکان متخصص در این رابطه پاسخ می‌دهند.

داکتران متخصص نسایی ولادی در هرات می‌گویند بارزترین علت افزایش سزارین پیشرفت خدمات پزشکی و تکنا لوژی بوده  که در مواقع خطر، برای مادر و جنین مفید واقع می‌شود.

شیما ممتاز متخصص نسایی ولادی در مورد شرایط سزارین زنان چنین می‌گوید:” زمانی که مشکلاتی چون کوچک بودن لگن مادر، عدم تطابق سر جنین با لگن مادر، زجرجنین، جنین‌های دارای مشکلات RH  خون، جنین‌های نارس و دیررس وجود داشته باشد، درین موارد باید مادران سزارین گردند.”

ابداع عمل جراحی سزارین یکی از پیروزی‌های‏ بزرگ انسان امروز محسوب می‏شود عمل سزارین یک نوع ولادت غیرطبیعی است که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می‌شود. در شرایط ویژه‌ای که زنان باردار به دلایل پزشکی توانایی ولادت طبیعی را نداشته باشند از روش سزارین که نوعی عمل جراحی است استفاده می‌شود.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail