میزان علاقه‌مندی زنان به انجام عمل‌های زیبایی افزایش یافته است، مسؤلان در یک کلینیک جلدی و زیبایی در هرات می‌گویند، روزانه بین ۵ تا ۱۰ زن برای انجام عمل‌های زیبایی به آنان مراجعه می‌کنند.

نجیب‌الله معز، مشاور بخش جلدی یکی از کلینیک‌های زیبایی در هرات، می‌گوید دلیل مراجعه‌ی بسیاری از زنان، وجود سو شکل‌های جلدی و ناراحتی‌های پوستی است.

وی می‌افزاید: «اکثر مراجعین این کلینیک، زنان بین سنین ۱۶ تا ۴۰ سال اند که برای پروسیجرهایی مانند از بین بردن چروک‌های صورت و از بین بردن داغ‌های جوانی‌دانه مراجعه می‌کنند.»

او اضافه می‌کند که ۸۰ درصد از مراجعان در مراکز زیبایی در هرات، از عمل‌های زیبایی سراپا که عوارض کم‌تری دارد استفاده می‌کنند.

وی تزریق بوتاکس وشکل‌دهی بینی، استفاده از لیزر و پاکاری صورت را از موارد پر طرف‌دار عمل‌های زیبایی در هرات عنوان می‌کند.

به گفته‌‌ی وی، جراحی پلک‌ها و انداختن چال گونه نیز تا حدی علاقه‌مند دارد.

نرگس محمدی ۲۷ سال عمر دارد. و می‌گوید که خال‌های گوشتی صورت خود را توسط لیزر برداشته است.

وی می‌افزاید: «من از وجود این خال‌ها رنج می‌بردم چون زیبایی صورتم را کم کرده بود و اعتماد به نفسم را از دست داده بودم؛ به همین دلیل دست به انجام این عمل زیبایی زدم.»

سهیلا، یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به مرکز خدمات جلدی است. وی می‌گوید: «برای من خیلی مهم است که صورت زیبا داشته باشم و این زیبایی اعتماد به نفسم را بلند می‌برد.»

برخی متخصصان اما از عوارض جانبی عمل‌های زیبایی سخن می‌گویند.

بشیراحمد بارکزی مسؤول بخش جلدی شفاخانه‌ی حوزوی هرات میگوید: «یکی از عوارض این عمل‌های زیبایی این‌است که دوباره به حالت نخستین‌اش بر نمی‌گردد و پشیمانی پس از انجام آن، هیچ فایدهای ندارد.»

او می‌افزاید، تغییرات حاصل از عمل جراحی دایمی نیست و ممکن به مرور زمان تغییر کند.

این متخصص دلیل افزایش علاقه‌مندی زنان به عمل جراحی را همسایه‌گی با کشور ایران می‌داند.

گزارش‌گر: نادیه عالم‌یار

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail