گفتمان «سکتور عامه و خصوصی» به منظور شناسایی چالش‌های بازرگانان زن در حوزه‌ی غرب، امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان) در ولایت هرات برگزار شد.

در این برنامه شماری از بازرگانان زن حوزه‌ی غرب،  مسئولان نهادهای خصوصی و دولتی که در راستای حمایت از بازرگانان زن فعالیت دارند، حضور داشتند.

مریم جامی، رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان حوزه‌ی غرب می‌گوید، این گفتمان به هدف رساندن صدای بازرگانان زن به گوش دونرها و مسئولان حکومتی به منظور حل چالش‌ها و احیای مجدد تجارت زنان در دوران پسا کرونا راه‌اندازی شده است.

رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان حوزه‌ی غرب می‌گوید، بر اساس پژوهشی که این اتاق داشته است، حدود ۸۳ درصد از تجارت زنان در حوزه‌ی غرب از زمان شیوع ویروس کرونا به حالت تعلیق در آمده است.

در همین حال شماری از بازرگانان زن در حوزه‌ی غرب می‌گویند، شیوع ویروس کرونا ضربه‌ی مهلکی بر تجارت آنان زده است.

نفیسه دانش، بازرگان می‌گوید، از زمان شیوع کرونا، حدود چهار میلیون افغانی ضرر کرده است.

وی که تجارت زعفران را به پیش می‌برد می‌گوید، اگر وضعیت همین گونه ادامه یابد مجبور است تجارت‌اش را متوقف سازد.

«از زمان شیوع کرونا، یک افغانی مفاد نداشتیم.»

در همین حال شماری از بازرگانان زن از وضعیت نامناسب تجارت در حوزه‌ی غرب ابراز نگرانی می‌کنند.

حسینه عزیزی یکی از بازرگانان ولایت نیمروز می‌گوید، اگر توجهی به بهبود وضعیت تجاری زنان و حل چالش‌های آنان صورت نگیرد ممکن شمار زیادی از بازرگانان زن خانه‌نشین شوند.

وی می‌گوید، با آن‌که وضعیت بازرگانان زن در نیمروز ایده‌آل نبود با آن هم پیش از شیوع کرونا امیدواری به بهبود وضعیت وجود داشت.

«تنها از یک شرکت قالین‌بافی ده زن بیکار شدند.»

با این حال ناصر مجروح برگزار کننده گفتمان «سکتور عامه و خصوصی» می‌گوید، چالش‌های بازرگانان زن در این گفتمان یاداشت می‌شود و برای حل آن از سوی نهاد‌های حکومتی و خصوصی برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.

گفتنی‌ست براساس آماری که اتاق تجارت وصنایع زنان به دست می‌دهد حدود یک‌هزارو ۵۰۰ زن در حوزه‌ی غرب مصروف‌ فعالیت‌های تجاری هستند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail