زهرا امینی، از چهار سال به این‌سو با ایجاد گلخانه‌ای از طریق پرورش و فروش انواع گل‌ها تجارت کوچکی را راه‌اندازی کرده است. به باور زهرا، برای رسیدن به اهداف خود با چالش‌ها بدون در نظرداشت جنس، موقعیت و شرایط باید مبارزه کرد. برای معرفی بیشتر خبرگزاری بانوان افغانستان، با او گفت‌وگویی داشته است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش:گلفروشی را از چه زمانی شروع کرده‌اید؟

پاسخ: گلفروشی را چهار سال پیش شروع کردم، از مدت چهار سال به این طرف فراز و فرود‌های زیادی این شغل داشته اما تحت هر شرایط تلاش‌هایم را ادامه دادم.

پرسش: چی انگیزه باعث شد تا به این کار روی بیآورید؟

پاسخ:علاقه شدید من به طبیعت وگل‌ها، مرا به راه اندازی این گلخانه وادار کرد. فضای سبز و دل‌انگیز  گلخانه علاقه‌ام را هر روز به این شغل شدید‌تر می‌کند.

پرسش: چه کسی شما را برای راه‌اندازی گلخانه، تشویق کرد؟

پاسخ:شوهرم در این زمینه مرا تشویق کرد و تشویق او سبب شد تا با انگیزه بیشترگلخانه‌ای را برای خودم ایجاد کنم.

پرسش: پیشتر به چالش‌ها اشاره کردید؛ در این مورد بیشتر توضیح دهید؟

پاسخ: مردم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنم احترامی خاصی به کار کردن زنان دارند؛ اما با آن هم وقتی کاری را آغاز می‌کنی طبیعی است که چالش‌های زیادی را باید تجربه کنی تا به موفقیت برسی. من نیز با چالش‌های زیادی مقابله کردم تا که توانستم کارم را اندکی سر و سامان دهم.

پرسش: بازار فروش گل، از دید شما چگونه است؟

پاسخ: روزانه در حدود پانزده مشتری داریم و تعدادی هم از گلخانه بازدید می‌کنند که اگر گل مورد پسند شان را پیدا کردند می‌خرند.  فروش گل در فصل‌های سال متفاوت است به طور مثال درفصل بهار مشتری‌ زیاد است اما در تابستان مشتری‌ کم است.

پرسش: به طور نسبی عواید روزانه تان از گل فروشی چقدر است؟

پاسخ: بستگی به میزان مشتری‌ در روز دارد، اگر مشتری داشته باشیم در روزی هزارافغانی و اگر مشتری زیاد داشته باشیم روزانه شاید در حد یک‌ونیم هزار درآمد داشته باشیم.

پرسش: برخورد مشتریان با شما چگونه است خصوصا برخورد مردان؟

پاسخ:برخوردها متفاوت است وقتی که یک مرد در مقابل فروشنده زن قرار می‌گیرد عکس‌العمل‌های مختلفی  را از خود نشان می‌دهد و خوشبختانه مشتریانی که اینجا می‌آیند با من رفتار مناسبی دارند.

پرسش: بیشتر چه نوع گل‌های را پرورش می‌دهید؟

پاسخ: گل‌های مختلفی را پرورش می‌دهم  به طور مثال؛ گل پیچگ، کریسمس، قاشقی، گلدانی، یخک، کاغذی، عطری، شمع دونی و دیگر گل‌ها که هر کدام آن نظر به نوع‌اش قیمت آن نیز فرق دارد.

پرسش: در قسمت پرورش گل‌ها چه کسی با شما همکار است؟

دختر و شوهرم مرا در این زمینه کمک می‌کنند، در قسمت  فروش گل‌ها و مراقبت از آن در کنار شوهرم دیگر اعضای خانواده‌ نیز با من همکاری می‌کنند.

پرسش: چقدر از شغل تان راضی هستید؟

پاسخ: همه تصور می‌کنند که گلفروشی کار ساده و پیش‌وپا افتاده است اما در اصل پرورش گل مانند پرورش یک طفل است که هر لحظه باید مراقب باشی با این همه اکنون با طبیعت دوست شدم، با گل‌ها انس گرفتم و از کارم بی‌نهایت راضی هستم.

به عنوان پرسش آخر، از کی چه خواسته‌ای دارید؟

پاسخ: از دولت می‌خواهم تا برای زنانی‌که تلاش دارند تا کار شان را گسترش دهند نمایشگاه‌ها و بازار مناسبی برای به نمایش گذاشتن گل‌ها و فروش آن‌ها راه‌انداری کند تا بتوانیم در این زمینه پیشرفت کنیم.

ترتیب کننده: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail