تیتانوس بیماری است که به وسیله‌ی خاک به بدن انسان منتقل می‌شود و احتمال ابتلای زنان به دلیل استفاده از پارچه‌های غیرصحی در زمان پریود، به آن بیش‌تر است.

پزشکان زنان و زایمان می‌گویند؛ زنان از زمان شروع پریود تا زمان بارداری، باید واکسن این بیماری را تزریق کنند.

ملکه پیغام، متخصص زنان و زایمان بیان می‌دارد؛ به دلیل این‌که برخی از زنان در زمان پریود، از پارچه‌ها استفاده می‌کنند که این غیرصحی است و در مواردی آغشته به گرد و غبار می‌باشد، باعث انتقال میکروب تیتانوس به بدن فرد می‌شود.

وی می‌افزاید: “وقتی این میکروب وارد خون می‌شود، با ایجاد یک سلسله حملات اختلالی، باعث می‌گردد که آکسیجن کافی به مغز نرسد. اگر این اختلال طولانی یا تکرار شود، سبب مرگ مادر یا فرزند می‌شود.”

به باور خانم پیغام، تطبیق این واکسین برای همه‌ی زنان ضروری بوده و عدم آگاهی زنان از اهمیت آن، نگران کننده است.

با این حال تهورا حسینی واکسیناتور، در مورد بیماری تیتانوس می‌گوید: تطبیق واکسن تیتانوس، معافیت مادر و فرزند را در برابر این مرض بالا می‌برد.

وی در ادامه می‌افزاید؛ به دلیل بالا بودن میزان بیماری تیتانوس نافی در نوزادان، توصیه می‌شود مادران باردار در هر زمان از بارداری که هستند، واکسن را تزریق کنند.

برخی از زنان اما به دلیل عدم آگاهی و یا سهل‌انگاری، واکسن‌های تیتانوس را تطبیق نکرده‌اند.

فاطمه اصغری باشنده‌ی قریه نقره، یکی از زنان حامله‌یی است که تا به حال واکسن تیتانوس را تزریق نکرده است.

او می‌گوید؛ حالا که باردار است و معلوماتی هرچند کم در مورد تیتانوس از همسایه‌گانش بدست آورده، می‌خواهد به زودترین فرصت به تزریق این واکسن اقدام کند.

معصومه سروری  برای بار دوم، باردار است. او فرزند اول‌اش را از دست داده و اظهار می‌دارد که از واکسن تیتانوس، فقط یک دوره را تطبیق کرده و ازین بابت در بارداری اول‌اش، به مشکلات صحی برخورده است.

در کنار سهل‌انگاری و عدم آگاهی برخی از زنان در مورد اهمیت واکسین تیتانوس، در بسیاری از موارد عدم دسترسی زنان به مراکز صحی، سبب محروم ماندن از خدمات صحی از جمله واکسین تیتانوس شده است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail