نمایش‌نامۀ برتر فیستوال دانشجویی  به نام “شیطنت‌های قسیم”  برای دومین بار در هرات به نمایش گذاشته شد. این نمایش از سوی شماری از دانشجویان دانشکدۀ هنرهای دانشگاه کابل تحت نام تیم سرخ وسفید اجرا شد.

حضور گستردۀ مردم هرات شامل زنان، مردان و کودکان باعث خوشنودی برگزارکنندگان این برنامه شد.

نعیم ایوبی کارگردان نمایش‌نامۀ شیطنت‌های قسیم و رئیس گروه سرخ و سفید از حضور و استقبال گستردۀ مردم هرات در دو دور نمایش‌شان ابراز خرسندی نموده و می‌گوید که گروه سرخ و سفید در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط شماری از دانشجویان دانشگاه کابل ایجاد شده و تاحال در کابل، مزار و غزنی نمایش اجرا کرده اند و این نخستین بار است که در هرات پا به صحنه می‌گذارند.

آقای ایوبی در ادامه افزود که نمایش‌نامۀ شیطنت‌های قسیم  برگرفته از اثر فرانسوی “مولر” به نام “نیرنگ‌های اسکاپین” است و اینان این اثر را برای فرهنگ و جامعۀ افغانستان ساخته اند.

قسیم شخصیت مرکزی این نمایش‌نامه است،  که شفیق زندگی، این نقش را اجرا می‌کند. او می‌گوید هدف او و تیم‌اش از اجرای تیاتر صلح، هم‌بستگی و شادی برای مردم افغانستان است. او همچنان از مردم هرات به‌خاطر استقبال‌شان ابراز تشکری می‌کند.

در این گروه چهار زن نیز سهم دارند. فاطمه توکلی یکی از بازی‌گران نقش کلیدی در این نمایش‌نامه است.

او می‌گوید  برای اجرای خانواده‌اش با وی مخالف بودند و فقط یک خواهرش از او حمایت می‌کند، او می‌گوید مادرش که بسیار به تیاتر علاقه‌مند و حامی او بود شهید شده است و او به مادرش وعده داده است تا به آرزویش که بازی روی صحنه‌های بزرگ است، برسد.

فریبا نبی‌زاده فارغ التحصیل دانشکدۀ هنرهای دانشگاه کابل در این نمایش‌نامه نقش رویا را بازی کرده است و به باور او این نمایش‌نامه حرص و ثروت خانواده‌ها را به تصویر می‌کشد.

دید بستۀ مردم در جامعۀ سنتی افغانستان، مواجه شدن با مشکلات و تعصبات مختلف از جمله چالش‌های فریبا به‌خاطر بازی‌گری در تیاتر است. با این وجود فریبا می‌گوید به بازی‌گری در تیاتر ادامه می‌دهد و هدف‌اش از بازی در تیاتر این است که به مردم ثابت کند که تصور عام مردم از تیاتر درست نیست.

عاطفه حصاری یکی دیگر از دختران بازی‌گر در نمایش‌نامۀ شیطنت‌های قسیم و در حال حاضر دانشجوی سال اول تیاتر در دانشگاه کابل است.

او می‌گوید که برای زنان در افغانستان  بازی در تیاتر سخت است و چالش‌های زیادی از جمله نارضایتی خانواده و جامعه، تعصبات و فرهنگ نا بجای مردم برای زنان در اجرای تیاتر وجود دارد.

از طرفی آریا رؤفیان رییس اطلاعات فرهنگ هرات ضمن خوش‌آمد گویی این تیم به هرات از سبک اجرای‌شان تشکری می‌کند و می‌گوید  نوع پوشش این هنرمندان در این نمایش‌نامه پیام وحدت را برای مردم افغانستان دارد.

این در حالی است که نمایش‌نامۀ شیطنت‌های قسیم برای اولین بار در هرات در تالار ابن سینا نیز به نمایش گذاشته شد.

گزارشگر: بهناز رسولی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail