استاد نجلا دهقان‌ نژاد فرزند رحمت الله در هفتم عقرب ۱۳۴۰  دیده به جهان گشود، وی تحصیلات ابتدایی، متوسطه و لیسه خویش را در لیسه مهری شهر هرات  با موفقیت به اتمام رسانید.

پایان تحصیلات ایشان مصادف بود با آغاز انفلاب اسلامی و شروع مبارزات مردمی این دیار که بعد ا ز وقوع کودتای هفتم ثور۱۳۷۵ به میان آمده و با تجاوز قشون سرخ شوروی سابق، شدت زیاد به خود یافته بود.

استاد نجلا که در این سال­‌ها تشکیل خانواده داده بود و اتفاقا شوهر ایشان از جمله انقلابیون وقت به شمار  می‌­رفت، مجبور به ترک کشور شد و  به کشور جمهوری اسلامی ایران مهاجر شد.

سال­‌ها پناهنده­‌گی ایشان مقارن شده بود، با دوران مهاجرت گسترده افغان­‌ها به کشور­های همسایه، ازاین رو در شهری که ایشان سکونت اختیار نموده بودند، خانواد‌‌‌ه ­های بی­شمار دیگری نیز از افغان­ها سکونت داشتند.

حضور گستره افغان­‌ها در شهر­های ایران و بی­ سرنوشتی مطلق اطفال مهاجر، ایجاب آن را می­‌نمود تا برای تحصیل آن­ها آستین بالا زده شود.

به همین خاطر استاد دهقان­ نژاد همراه به تنی چند از روشنفکران مهاجر، مکتبی برای اطفال­ مهاجر در تربت جام ایران تاسیس کردند و به تدریس این اطفال که امروز بسیاری از شاگردان  این مکتب در رده­ های بلند حکومتی در ولایت‌های مختلف کشور مشغول به فعالیت اند.

بعد از پیروزی نخست مجاهدین در سال ۱۳۷۱، استاد دهقان­ نژاد همراه با خانواده به کشور بازگشت  و در احیای دوباره­ سرزمین­ شان به ایفای فعالیت­ های تعلیمی و فرهنگی مشغول شد که راه اندازی کورس‌های سوادآموزی و تاسیس آموزشگاه‌­های حرفه و فن برای خانم‌­ها، از جمله فعالیت­‌های این بانوی فداکار در آن زمان بود.

در اواسط سال ۱۳۷۴ با ورود طالبان به شهر هرات، دروازه­‌های تمامی مکاتب بر روی دختران مسدود گردید و آنها از ادامه تحصیل باز ماندند، استاد نجلا دهقان­‌نژاد از جمله بانوان شجاعی بود که منزل مسکونی خویش را به عنوان مکتب زیر زمینی دخترانه، دور از چشم طالبان قرار داد و به تدریس دختران این سرزمین مشغول شد.

در آن مکاتب به صورت مخفیانه به پیش­ برده می­شد، تنی چند از معلمین اناث و از جمله خود خود ایشان به تدریس مشغول بودند و دختران زیادی در صنوف مخفیانه، دروس اساسی مکتب را فرا می­‌گرفتند. تا آن­که سایه طالبان از سر ساکنان این دیار برچیده شد و فضای امن نسبی برای بار دیگر به کشور بازگشت. دختران همه راهی مکتب شدن و استاد نجلا نیز به تداوم فعالیت­‌های فرهنگی و آموزشی خویش به طرق دیگر ادامه داد.

این بار با تهیه برنامه­‌های علمی- آموزشی از طریق رادیو و تلوزیون ملی، در دل خانواده­‌ها راه باز کرد و برنامه‌­های اخلاقی و آموزشی زیادی را  ویژه خانواده‌­ها و بانوان اجرا  نمود و به دفاع از حقوق زنان  پرداخت.

انتخابات سال ۱۳۸۳ سبب شد تا به خواهش عده­ ای از ساکنان ولایت هرات لبیک گفته و در انتخابات پارلمانی کشور اشتراک نماید و از جمله اولین نمایندگان منتخبی باشد که با کسب آرای بسیار روانه ولسی جرگه کشور گردد.

خدمات ارزنده استاد دهقان­ نژاد با حضور پر رنگ شان در دور اول پارلمان کشور، سبب گردید تا در دور دوم انتخابات نیز با رای اکثریت مردم ، به پارلمان کشور راه یابند.

این بانوی خدمت­گذار در طول این سال‌­ها نقش ارزنده­ای در عمران و آبادانی کشور از جمله ولایت­ هرات داشته و تحقق ده‌­ها پروژه عمرانی و زیر­بنایی در در این ولایت، با تلاش و پیگری‌های همه جانبه ایشان صورت گرفته است.

علاوه بر آن استاد دهقان­ نژاد از سرمایه شخصی خویش نیز ده­‌‌ها پروژه عام المنفعه از جمله حفر چاه‌­های عمیق، ساخت مکاتب و مساجد، ساخت راه‌­ها، راه اندازی کورس‌­های حرفه و فن، تاسیس کتابخانه­‌ها و مراکز فرهنگی را در گوشه و کنار این ولایت روی دست گرفت و به مرحله اکمال رسانید.

هم­چنان بنیاد خیریه ایشان نیز همه ساله برای صدها خانواده بی ­بضاعت ساکن شهر و ولسوالی‌­های این ولایت مقادیر زیاد موادغذایی، البسه و پوشاک کمک می­کند که به نوبه خود قابل قدر است.

و حسن ختام این که استاد دهقان‌­نژاد در طول بیش از چهار دهه جز خدمت به ساکنان این دیار هدف دیگری نداشته و باور مان این است که این روحیه خدا پسندانه، هم­چنان و هم­چنان در وجود ایشان تقویت شده می­‌رود.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail