عادله سادات، هنر پیشه و مدل افغانستانی که از سه سال به این طرف مصروف فعالیت‌های هنری در سینمای افغانستان است. او می‌گوید، می‌خواهد از طریق بازیگری الگویی برای هم‌نوعانش باشد. برای معرفی بیشتر، خبرگزاری بانوان افغانستان، با او گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: سفر بازیگری عادله از کجا و چطور آغاز شد؟

پاسخ: از سه سال به این طرف کار را در سینمای هرات آغاز کردم. از کودکی علاقه‌ی زیادی به هنرپیشگی داشتم، به همین دلیل با تمام مشکلات موجود در اجتماع  کار در سینما را ادامه دادم، که در این مدت با سعی و تلاش فراوان دستاوردهای زیادی توانستم داشته باشم.

پرسش: از دستاورد‌ها و فعالیت‌ها گفتید؛ تاکنون در چند سریال نقش ایفا کردید؟

پاسخ: تاکنون در سه سریال تلویزیونی نقش داشتم. اولین کار  را از سریال “زبان زرگری” شروع کردم و پس از آن در سریال سعید و سحر در نقش فرعی و سپس در سریال کلک شیشم نیز کار کردم.

پرسش: تا حالا در کدام فلمی نقش داشتید؟

پاسخ: تاکنون در فلم نقش نداشتم اما در آینده‌ی نزدیک روی دو فیلم “تهمت” به کارگردانی مسعود محمدی و فیلم “سلطان زمان” به کارگردانی میرویس صدیقی، که نقش مرکزی را دارم کار می‌کنم.

پرسش: در کنار بازیگری مصروفیت دیگری هم دارید؟

پاسخ: در کنار کار در سینما، در شهر کابل در”همدلی گروپ” به عنوان مدل نیز فعالیت می‌کنم.

پرسش: از دید شما وارد شدن یک دختر به سینما آن هم در جامعۀ سنتی چه چالش‌های را به همراه دارد؟

پاسخ: اگر از خود شروع کنم، دراوایل کارم در سینما با مشکلات زیادی روبرو شدم، چون ما در جامعه سنتی زندگی می‌کنیم که در آن تعصبات قومی، مذهبی، زبانی و حتی جنسیتی زیادی وجود دارد.

بحثی که بیشتر از همه برای زنان هنرپیشه در افغانستان آزار دهنده است، دیدگاه منفی جامعه نسبت به کار زنان در سینما است و مردم متاسفانه هنوز به ای ذهنیت نرسیده اند که به کار زنان در عرصه‌های مختلف احترام بگذارند و به جای تحقیر زنان هنرپیشه، آنان را حمایت کنند.

پرسش: حضور زنان را در سینما چگونه می‌بینید؟

پاسخ: سه سال پار کار را در سینمای هرات آغاز کردم، زمانیکه حضور زنان در سینما به شدت کم رنگ بود، اما در حال حاضر خوشبختانه علاقه‌مندی زنان به حرفه هنرپیشگی افزایش یافته و ما شاهد حضور پررنگ زنان در سینمای کشور هستیم.

پرسش: از برنامه‌های آینده تان بگویید؟

پاسخ: تصمیم دارم کار درسینمای داخلی و خارجی را با تلاش بیشتر و فیلم‌های جدیدترادامه بدهم و در کنار بازیگری، در بخش مدلینگ نیز کار می‌کنم، به زودی در “فشن‌شو” که میان پنج کشور”دوبی، افغانستان، پاکستان، هندوستان وترکیه” در دوبی برگزار می‌شود به عنوان نماینده افغانستان در انجا حضور پیدا خواهم کرد.

پرسش: به عنوان یک هنرپیشه خواست تان از دولت چی هست؟

پاسخ: خواست تک تک از هنرپیشه‌های کشور از دولت افغانستان، حمایت مادی و معنوی است و به‌خصوص مسوولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ کشور نیز باید برای ارتقای هنر سینمایی در کشور اقدامات جدی و اساسی را روی دست بگیرند، تا روزی شاهد پیشرفت قابل ملاحظه سینمای کشور در جهان باشیم.

مصاحبه کننده: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail