“گفتمان تساوی جنسیتی و نقش زنان در توانمندسازی و رشد جامعه” به پیشواز از هشت مارچ از سوی ریاست تجارت و صنایع در هرات برگزار شد.

مسوولان هدف از برگزاری این گفتمان را ریشه‌یابی مشکلات زنان فعال اقتصادی بیان می‌کنند.

مریم جامی، رییس اتاق تجارت و صنایع زنان در حوزه‌ی غرب می‌گوید؛ این گفتمان به هدف ریشه‌یابی چالش‌های زنان در عرصه‌های اقتصاد و تجارت برگزار شده است.

خانم جامی می‌افزاید؛ حاکم بودن عرف و عنعنات و برداشت نادرست از دین مانع فعالیت‌های گسترده‌ی زنان در بخش‌ اقتصاد شده است.

«ما امسال توانستیم در یک نمایشگاه نشان دهیم که زنان در عرصه‌ی اقتصادی گام‌های بزرگ برداشته اند و توانسته اند خود را به استقلالیت مالی برسانند.»

شماری از فعالان حقوق زن اما مشارکت زنان و مردان در جامعه را عامل بهبود وضعیت کشور می‌دانند.

سوسن بهبودزاده می‌گوید؛ این همایش‌ها و گفتمان‌ها نشان می‌دهد که افغانستان به آن درجه‌یی رسیده است که زنان آن بتوانند صدای خود را برای دادخواهی بلند کنند.

«اگر زن و مرد در جامعه افغانستان رشد کنند و بتوانند جایگاه اصلی خود را بدست بیاورند مشکلات کمتر می‌شود و سبب رشد کشور می‌شود.»

گرچه خانم بهبود زاده باور دارد که زنان به گونه‌ی تدریجی توانسته اند به برخی حقوق خود دست یابند، اما از نمادین بودن برنامه‌های مناسبتی چون هشت مارچ انتقاد می‌کند.

«هفته‌ی به نام هشت مارچ وجود دارد که از آن تجلیل می‌شود اما پس از آن نام زن گم می‌شود تا یک سال دیگر؛ و این به معنای اغنای جامعه‌ی جهانی است.»

برخی از زنان تجارت پیشه اما عدم باورمندی اجتماع را، سبب وجود مشکلات سد راه زنان فعال اقتصادی می‌دانند.

مسلمه حاجی‌زاده مسوول مرکز مور او ماشوم می‌گوید؛ عمده‌ترین مشکلات زنان فعال اقتصادی را عدم باورمندی جامعه به آن‌ها تشکیل می‌دهد.

به باور خانم حاجی زاده؛ جراتِ کمِ زنان در سرمایه‌گزاری یکی دیگر از مشکلات زنان فعال اقتصادی است.

«باور را باید خودمان بسازیم، کارمان باید کوتاه مدت نباشد و وقتی پیش برویم دیگران هم به ما باور می‌کنند.»

شماری دیگر از فعالان اقتصادی اما ظرفیت‎سازی زنان را برای تحقق تساوی جنسیتی موثر می‌دانند.

صادقه صادق‌یار می‌گوید؛ زنان باید برای موفقیت بیشتر از دانشی که دارند استفاده کنند تا بتوانند به جایگاه واقعی خود برسند.

زنان با ظرفیت‌سازی و افزایش توان‌مندی خود می‌توانند به برابری جنسیتی برسند.

این در حالیست که همه ساله در آستانه‌ی هشت مارچ برنامه‌های زیادی برای زنان برگزار می‌شود و در اغلب این برنامه‌ها وعده‌هایی برای بهبود وضعیتی زنان داده می‌شود؛ دیده شود که این وعده‌ها چقدر جنبه‌ی عملی خواهد داشت.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail