براساس اطلاعات وزارت صحت عامه‌ کشور، افغانستان در  از نظر ثبت موارد کووید-۱۹ در وضعیت بدی قرار دارد و شهروندان کشور باید در روزهای عید در خانه بمانند و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

مسؤولان وزارت صحت عامه‌ افغانستان می‌گویند که در روزهای عید آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در کشور افزایش پیدا می‌کند و مردم نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

میرویس علی‌زی، معاون سخن‌گوی وزارت صحت عامه‌ی کشور از افزایش آمار کووید-۱۹ در روزهای عید خبر می‌دهد و از شهروندان می‌خواهد تا عید را درخانه بمانند تا آمار میتلایان به کووید-۱۹ کاهش یابد.

وی می‌افزاید: «روزانه آمار مبتلایان و جان باخته‌گان افزایش پیدا می‌کند اما شماری از مردم در کشور حتی ماسک نمی‌زنند و فاصله‌ی اجتماعی را رعایت نمی‌کنند.»

به گفته‌ی آقای علی‌زی، اگر مردم در روزهای عید به دید وبازدید بپردازند و نکات بهداشتی را رعایت نکنند، جریان موج سوم کووید-۱۹ در کشور تداوم پیدا می‌کند.

او هم‌چنان می‌گوید که باید تلاش شود نماز عید تا در فضای باز خوانده شود و مردم در هنگام ادای نماز عید باید فاصله اجتماعی یک و نیم متری را رعایت کنند.

در همین حال مسؤولان اداره‌‌ی صحت عامه ولایت هرات می‌گویند که واقعات مثبت تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ در این ولایت بیش ازهر زمانی در روزهای عید افزایش خواهد یافت.

سمیه امینی، مسؤول بخش فرهنگی اداره‌ی صحت عامه هرات می‌گوید که شهروندان در روزهای عید در بازارها و مکان‌های پرجمعیت رفت و آمد می‌کنند و این، سبب شیوع بیشتر کووید-۱۹ می‌شود.

وی می‌افزاید: «این اداره در نظر دارد تا در روزهای عید از طریق رسانه‌ها برای مردم در مورد رعایت نکات بهداشتی آگاهی‌دهی‌ کند.»

به گفته‌ی او، اگر رفت و آمد مردم در روزهای عید بیشتر شود، آمار مبتلایان به این ویروس نیز دو یا سه برابر افزایش پیدا می‌کند.

خانم امینی هم‌چنان می‌گوید که این اداره با اداره‌ی حج و اوقاف هرات هماهنگی می‌کند تا از طریق مسجدها در هنگام ادای نماز عید برای مردم در مورد رعایت نکات بهداشتی آگاهی‌دهی کنند.

این درحالیست که مردم در سراسر کشور کووید-۱۹ را جدی نمی‌گیرند و نکات بهداشتی را نیز رعایت نمی‌کنند.

گزارش‌گر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail