قاعدگی از مهم‌ترین مراحل  رشد و به بلوغ رسیدن در دختران است اما در فرهنگ برخی از کشورهای آسیایی به دلیل باورهای متفاوت و شاید الهام گرفته شده از مذهب، در مورد قاعدگی و چرخه آن صحبت نمی‌شود. برای صحبت در مورد بایدها و نبایدهای این دوره، با ملکه پیغام متخصص زنان و زایمان گفت‌وگویی داریم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: اینکه هنوز صحبت در مورد قاعدگی تابو است، چه مشکلاتی را به بار می‌آورد؟

پاسخ: قاعدگی یک موضوع طبیعی است و معمولا از سنین یازده‌سالگی آغاز می‌شود اما در موارد نادری هم ممکن است که این اتفاق نیفتد و یا این‌که برخی از دختران هر شش ماه تا یک‌سال عادت ماهوار را تجربه کنند. قاعدگی یک موضوع طبیعی است و بهتر است برای بهبود سلامت جسمی و جنسی زنان، آگاهی لازم در این مورد در میان زنان وجود داشته باشد.

پرسش: باورهایی وجود دارد که زمان قاعدگی حمام کردن ضرر دارد، این باور چقدر درست است؟

پاسخ: برای این که زنان آینده‌ی سالمی داشته باشند، بهتر است که دختران از لحاظ صحی خود را پاک نگه‌دارند و در زمان قاعدگی از نوار بهداشتی استفاده کنند هرچند که تبلیغات منفی علیه نوار بهداشتی وجود دارد و این کاملا نادرست است. زمانی که یک زن عادت ماهوار را تجربه می‌کند، مقدار خونی که در رحم جمع شده بیرون می‌شود و چون ناحیه‌ی تناسلی بخش پوشیده‌یی است و جای برای رشد مکروب‌ها بیشتر مساعد است اگر درست مراقبت نشود، مشکلاتی چون عقامت را در پی دارد پس حمام کردن در این روزها به بهبود سلامت زنان کمک می‌کند.

پرسش: هم‌چنان خیلی‌ها به این باور اند که ورزش کردن در زمان قاعدگی خوب نیست و باید استراحت مطلق داشته باشند، این درست است؟

پاسخ: برای دختران در زمان عادت ماهوار ورزش‌های سبک مانعی ندارد و حتی سبب بهبود در تعادل هورمون‌ها می‌شود و این تعادل هورمون‌ها به کاهش مشکلات صحی کمک می‌کند. استراحت مطلق به جز زنانی که سقط‌های پی در پی داشته اند برای کسی توصیه نمی‌شود.

پرسش: برای زنانی که کم‌خون اند چه توصیه‌ای دارید؟

پاسخ: متاسفانه در جامعه‌ی ما که وضعیت اقتصادی خوبی نداریم و زنان از غذاهای مقوی و پروتینی استفاده نمی‌کنند بیشتر زنان کم‌خون اند. برای همین سازمان جهانی بهداشت قرص‌های آهن را در مکتب برای دختران توزیع می‌کنند که قدم خوبی برای حل این چالش است و زنان در خانه نیز می‌توانند با استفاده از غداهای متنوع و در دسترس این کم‌خونی را جبران کنند. اسفناج، عدس، کشمش سیاه و مصرف برخی دیگر از غذاها می‌تواند برای زنان کمک کند. باور نادرست دیگر در میان مردم این است که زنان باردار را از خوردن بسیاری از غذاها منع می‌کنند که این درست نیست بلکه آنان باید غذاهای متنوع و میوه مصرف کنند تا به کم‌خونی و کمبود ویتامین دی مواجه نشوند.

پرسش: آیا استفاده از قرص‌های مسکن در زمان قاعدگی توصیه می‌شود؟

پاسخ: برخی از زنان در زمان قاعدگی دردها  و ناراحتی‌هایی را در قسمت پایین شکم و پاها دارند اگر این دردها خفیف است بهتر است که با گرم نگهداشتن ناحیه و استفاده از مایعات درمان شود اما در زمانی که این دردها بسیار شدید است، خوب است که از مسکن‌ها استفاده شود.

پرسش: تاخیر در قاعدگی چه دلایلی دارد؟

پاسخ: دلیل تاخیر در قاعدگی افزایش وزن است، متاسفانه حالا دختران کم‌تر به ورزش علاقه دارند و از غذاهایی مثل برنج و ماکارانی بسیار استفاده می‌کنند که سبب افزایش وزن و این افزایش وزن سبب تغییر در هورمون‌ها می‌شود و تغییرات هورمونی عادت ماهوار عادت ماهوار را نامنظم می‌کند. دلیل دیگر استفاده از غذاهای هورمونی مثل گوشت و تخم‌ مرغ‌های پرورشی است. مصرف این غذاها تعادل هورمونی را به هم می‌زند و سبب کیست در تخمدان می‌شود.

ترتیب: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail