ابتلای تعداد زیادی از جمعیت جهان به کووید-۱۹ سبب شده تا مردم تدابیر جدی برای مقابله با این ویروس را روی دست گیرند. آنان علاوه بر رعایت نکات بهداشتی، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت می‌کنند تا در هنگام ابتلا به این ویروس، مقاومت بدن خود را افزایش داده و کم‌تر در معرض خطر قرار گیرند. اما چگونه می‌توانیم مقاومت بدن خود را هنگام ابتلا به کووید-۱۹، تقویت کنیم؟ آیا مقاومت بدن زنان و مردان متفاوت است؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها و پرسش‌های مرتبط دیگر، خبرگزاری بانوان افغانستان با داکتر احمد‌شاه مشفق متخصص بیماری‌های داخله گفت‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: آیا مقاومت بدن در ابتلا به کووید-۱۹ نقش دارد؟ 

پاسخ: مقاومت بدن افراد نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد. کووید-۱۹ برای برخی از افراد می‌تواند زیاد خطرناک باشد اما یک فرد با سیستم ایمنی قوی این خطر را همانند یک سرماخوردگی معمولی رد می کند، اما افرادی‌که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، در خطر بیشتری هستند. یک وجود سالم می‌‌تواند در برابر برخی بیماری‌ها مقاومت کند و برخی بیماری‌ها را بدون نشانه سپری کند.

پرسش: آیا مقاومت بدن و فزیک زنان با مردان متفاوت است؟ 

پاسخ: در بسیاری از موارد، مقاومت زنان در مقابل امراض عفونی نسبت به مردان بیشتر است و به همین دلیل مقاومت بدن شان در مقابل کووید-۱۹ نیز بالا است و کم‌تر به این ویروس مبتلا می‌شوند. اما دلیل تفاوت در این است که سیستم ایمنی بدن زنان نسبت به مردان قوی‌تر است. زیرا هورمون جنسی زنانه‌ی استروژن سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند و به همین ترتیب سریع‌تر و شدیدتر علیه عوامل بیماری‌زا مبارزه می‌کنند.

پرسش: بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی بیشتر نزد مردان زیاد است یا زنان؟ 

پاسخ: بیماری فشار خون و امراض قلبی در مردان نسبت به زنان بیشتر دیده شده است و به همین دلیل، در اثر ابتلا به کووید-۱۹، مردان به دلیل داشتن بیماری‌های قلبی و فشارخون بلند بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند و جان‌شان را از دست می‌دهند.

پرسش: چگونه مقاومت بدن را در مقابل کووید-۱۹ بالا ببریم؟

پاسخ: با استراحت کردن، استفاده از غذای مقوی و میوه‌هایی که ویتامین سی دارند از جمله لیمو، کیوی، مالته و غیره، افراد می‌توانند مقاومت بدن خود را افزایش دهند و یکی از راه‌های دیگری که مقاومت بدن را بالا می‌برد، استراحت کافی است که سبب می‌شود استرس بیماری نزد افراد کاهش پیدا کند و افراد کم‌تر تحت تاثیر این بیماری قرار گیرند و زودتر خوب شوند.

ترتیب: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail