کمیسیون حقوق بشر ولایت قندهار خبر داده که پدری دختر ۱۴ ساله اش را در بدل دو میلیون کلدار پاکستانی با مردی نکاح کرده است که ۳۶ سال از این دختر مسن تر است. پدر این دختر بیمار است و برای درمانش مجبور به این کار شده است.

ازدواج های اجباری به عنوان  یکی از سنت های نا پسند جامعه، از سالهای دوری به اینسو در افغانستان مروج می باشند.

فقر، بی سوادی و سنت های ناپسند جامعه از عوامل اصلی ازدواج زیر سن و اجباری دختران خورد سال در افغانستان به شمار می روند.

تورپیکی نام مستعاریک دختر ۱۴ ساله در ولایت قندهار است که به تازگی پدرش او را در بدل ۲ میلیون کلدار پاکستانی به نکاح  مردی که ۳۶ سال از این دختر مسن تراست و سه زن دیگر نیز دارد، درآورده است.

ریاست امور زنان ولایت قندهار با تایید این رویداد می گوید که خشونت های خانوادگی نسبت به سال گذشته در این ولایت افزایش یافته اند. خانواده تورپیکی از گفتگو با رسانه ها خود داری می کند.

فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی در ولایت قندهار  از ازدواج این دختر ۱۴ ساله با یک مرد کهن سال ابراز نگرانی می کنند.

سلیمه احد، معاون حمایت از کودکان دفتر ساحه یی کمیسیون مستقل حقوق بشر در قندهار به دویچه وله می گوید که  تورپیکی ۱۴ ساله را به چشمان خود دیده است که بسیار کوچک است وواجد شرایط ازدواج نیست.

به نقل از احد، پدر تورپیکی رنگمال است و هنگام کار از نردبانی به پایین افتاده و کمرش سخت آسیب دیده است. به گفته وی  از آنجایی که این مرد پول درمانش را نداشته است، ناگذیر شده که دختر ۱۴ ساله اش را به نام نکاح به یک مرد پیر بفروشد:« پدر این دختر غریبکار است بیماری اش را هرقدر درمان کرده نتیجه نداده است بلاخره دختر۱۴ ساله اش را در بدل ۲۰ لک کلدار با یک مرد پنجاه ساله نکاح کرده است.»

صفیه الهام یکی از فعالان حقوق زنان در ولایت قندهار با نگرانی از این رویداد آن را به دوره جاهلیت پیوند می دهد و می گوید که فروش دختران به نام های مختلف در هیچ قانون و مذهب جواز ندارد:« در قرن۲۱ زندگی می کنیم  اما در اکثر جا ها هنوزهم  داستان های مشابه در فرهنگ ما عملی می شود. من تعجب می کنم که یک دختر را که هنوز سن قانونی را تکمیل نکرده چگونه می فروشند؟ آن هم به یک پیرمرد که سه زن دارد. من در این باره بسیار متاثر هستم.»

او اضافه می کند که ریاست امور زنان ، جامعه مدنی ،مدافعان حقوق زنان و نهاد های حقوق بشری باید برای کاهش خشونت ها در برابر زنان و جلوگیری از این گونه ازدواج ها وارد عمل شوند .

کرونا و افزایش خشونت های خانوادگی

رقیه اچکزی، رئیس امور زنان ولایت قندهار می گوید امسال ارقام خشونت در برابر زنان در این ولایت در مقایسه به سال گذشته افزایش یافته است.

به گفته او با آنکه چند ماه از این سال باقی مانده است  ۲۵۵ رویداد خشونت در برابر زنان را آنان در این ولایت ثبت کرده اند.

اچکزی علاوه می کند:« سال گذشته ما ۱۹۸ قضیه ثبت کردیم. اما امسال ۲۵۵ قضیه خشونت در برابر زنان را ثبت کرده ایم که در این میان ۷۷ مورد لت و کوب، ۶ رویداد فرار از منزل،  ۱۶ موردعدم پرداخت نفقه، ۲۶ مورد طلاق ، ۵ مورد ازدواج اجباری و سایر موارد شامل اند.»

ریاست امور زنان ولایت قندهار شیوع ویروس کرونا را علت عمده افزایش خشونت های خانوادگی در این ولایت می داند.

به گفته مسئولان این نهاد، قرنطین و نشستن مردان در خانه در چند ماه اخیر سبب بدتر شدن وضعیت اقتصادی بسیاری از خانواده ها گردیده است.

است و افزون براین، خشونت های خانوادگی نیز بیشتر شده است. هرچند در افغانستان قانون منع خشونت وجود دارد، قانونی که  بربنیاد آن، ازدواج های اجباری و ازدواج زیر سن و دیگر مسائل سوء استفاده از زنان منع می باشند؛ اما هنوز هم اینگونه ازدواج ها یکی از معضلات آن کشور را می سازد.

منبع: دویچه‌وله

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail